Antik yunan felsefesinin insan ve eğitim görüşleri üzerine dönemin kavramları ışığında bir inceleme
An inquiry concerning ancient greek views of human and education via concepts of the era
  1. Tez No: 602744
  2. Yazar: AYŞE İLDEN TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İşbu mütevazı çalışma, paideia'nın Eski Yunan kültür ve felsefesindeki mahiyetini ve rolünü insan, kent ve ilgili kavramlar üzerinden çözümlemeyi amaçlamıştır. Eski Yunan kültürünün“iyi ve güzel”[kalokagathos] yurttaşlardan oluşan adil bir kent [polis] yaratma ve bu adil kentte yaşayan yurttaşların insan olmak bakımından taşıdıkları imkânları yetkinleştirebilmelerinin ve mutlu olmalarının [eudaimonia] önünü açma ideali, paideia [eğitim, kültür] adıyla vücut bulmuştur. Modern anlamıyla bir devlet kurumunun, dolayısıyla da herkese açık ve standardize bir örgün eğitimin olmadığı Yunan polis'inde kişilerin bedenleri jimnastik [gymnasion] sayesinde dinç tutulmuş, onlarda önce alışkanlıkla [ethos]“ölçülülük”[sôphrosynê] gibi karakter erdemleri [aretê] yeşertilmeye, ardından da öğretimle [didaskalia] onlara“bilgelik”[sophia] gibi düşünce erdemleri kazandırılmaya çalışılmıştır. Bunun yanında usta-çırak ilişkisiyle de öğrencilere doğrucu bir felsefi tavır [parrhêsia] kazandırılmaya çalışılmıştır. Ne var ki, varlıklı özgür yurttaşların dahi tamamının böylesi bir eğitim alabildiği söylenemez. Eski Yunan'da eğitimin bir yönü ya da aracı da tragedyalardır. Tragedyalar özellikle varlıklı ve eğitimli özgür yurttaşları kibirden [hybris] uzak durmaları konusunda uyarmak, geniş halk kitlelerine Eski Yunan tanrılarını ve ahlâkını anlatmak ve onların ilahi adalete olan güvenlerini arttırmak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This humble work aims at analyzing the essence and the role of paideia in Ancient Greek culture and philosophy through human, city and other related concepts. The ideal of Greek culture, i.e. creating a just city [polis] which is composed of beautiful-and-good [kalokagathos] citizens and opening the way for these citizens' realization of their potentials and their happiness [eudaimonia] is named as paideia. In a Greek polis which is not a“state”in the modern sense and where there is no formal/organized education for everyone to reach, the bodies of the citizens were kept fit via gyms [gymnasion]. Concerning their souls, moral virtues such as“temperance”[sôphrosynê] were planted in them through customs [ethos] first, and after that, intellectual virtues such as“wisdom”[sophia] were tried to raise in them through teaching [didaskalia]. Apart from these, students were expected to adopt a philosophical attitude of frankness [parrhêsia]. However, not every free citizen had access to such an education. Another aspect of paideia in Greek culture are tragedies. Tragedies were used as an apparatus to warn the wealthy and successful not to fall into pride/arrogance/hubris [hybris], and to introduce Greek gods and morality to the masses and to reinforce their trust in poetic/divine justice.