Karbon kredisi için özel mülkiyetli ormanlık arazilerin oluşturulması
Establishing privately-owned forested lands for carbon credits
  1. Tez No: 570449
  2. Yazar: HİCRET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği bütün dünyayı tehdit eden bir gerçektir. Fosil yakıt kullanımı sonucu başta karbondioksit olmak üzere atmosfere verilen sera gazları bu gerçeğin en büyük sorumlusudur. Ormanlık araziler karbonun depolandığı en önemli alanlardır. Karbon salınımını azaltmanın en ucuz yolu ormansızlaşmanın önüne geçmek ve yeni orman alanları oluşturmaktır.“Kyto Protokolü”, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele eden uluslararası bir protokoldür. Kyto Protokolü'nü imzalayan ülkeler sera gazı salınımlarını azaltmayı taahhüt etmişlerdir. Kyto Protokolü ile birlikte bir karbon piyasası ortaya çıkmıştır. Karbon piyasası karbon sertifikalarının alınıp satıldığı bir piyasadır. Ormancılık ile alakalı orman karbonu piyasası da sektörde yerini almış, zorunlu ve gönüllü piyasa olarak ikiye ayrılmıştır. Bu çalışmada küresel ısınmanın nedenleri anlatılmış, küresel ısınmanın önüne geçmede ormanların önemine değinilmiştir. Ormanların karbon depolama hesabı ile ilgili bilgilere yer verilmiş ve karbon kredisi için ormanlık alanlar oluşturmanın gerekliliği üzerine durum değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change are a threat to the whole world. As a result of the use of fossil fuel, carbon dioxide, especially carbon dioxide, is the biggest responsible of this fact. Forest areas are the most important areas where carbon is stored. The cheapest way to reduce carbon emissions is to prevent deforestation and create new forest areas.The Kyto protocol is an international protocol to combat global warming and climate change. Countries that have signed the Kyto Protocol have committed to reducing their greenhouse gas emissions. A carbon market has emerged with the Kyto Protocol. The carbon market is a market in which carbon certificates are traded. The forest carbon market related to forestry has taken its place in the sector and divided into two as voluntary and voluntary markets. In this study, the importance of forests in preventing global warming is explained. Information on the carbon storage calculation of forests has been provided and the situation has been assessed on the necessity of creating forest areas for carbon credit.