Betonarme binalarda deprem tasarım sınıflarının bina maliyetine etkisi
The effect of eartquake design classes on the building cost of reinforced concrete buildings
- Tez No: 570448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ŞULE GARİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada, farklı süneklik düzeylerinde tasarlanan betonarme binalarda deprem tasarım sınıflarının kaba inşaat maliyeti açısından etkileri araştırılmıştır. Bunun için dört farklı kat planı ve iki farklı kat sayısı parameter olarak ele alınıp analizler gerçekleştirilmiştir. Süneklik düzeylerinde farklı taban devrilme momenti kullanılmıştır. Söz konusu parametrelerin dikkate alındığı 128 farklı betonarme bina modeli bilgisayar ortamında mod birleştirme yöntemi ile çözülmüştür. Bu çalışmada TBDY2018 de belirtilen dört farklı deprem tasarım sınıfının maliyete etkisi araştırılmış ve dört farklı deprem tasarım sınıfının gerekli olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde DTS2-DTS3 ve DTS4 te maliyeti hemen hemen hiç değiştirmediği DTS1 de ise maliyetteki artışın çok az olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of earthquake design classes on the cost of rough construction in reinforced concrete buildings designed at different ductility levels were investigated. For this purpose, four different floor plans and two different coefficients were considered as parameters in the analyzes. Different floor tipping moments were used at the levels of ductility. A total of 128 different reinforced concrete building models were taken into consideration by using the Sta4Cad computer package program. The aim of this study is to determine whether four groups of earthquake design classes are required in TBDY2018, and to determine the cost differences between earthquake design classes. When the results obtained from the study were evaluated, it was seen that the cost in DTS2-DTS 3 and DTS4 did not change at all and the increase in cost was very low in DTS1.