Evaluating the effectiveness of an online standardization platform for English as a foreign language (EFL) oral examiners
Yabancı dil olarak ingilizce (EFL) konuşma sınavları değerlendiricileri için hazırlanan çevrimiçi bir standardizasyon platformunun etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 570472
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SAVAŞ AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Ankaradaki bir vakıf üniversitesinde konuşma sınavlarından önce yapılan web tabanlı bir standardizasyon platformunun etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya 24 İngilizce öğretim görevlisi katılmıştır. Bu çalışma, yüz yüze ve online standardizasyon eğitimi alan öğretim görevlilerinin kendi gruplarındaki on örnek sözlü sınavı puanlandırmada ne kadar tutarlı olduklarını araştırmıştır. Her iki grup için Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı (ICC) analizi yapılmıştır. Sonuçlar, çevrimiçi ve yüz yüze standardizasyon gruplarının, mükemmel uyum değerleri ile tutarlı bir şekilde on örnek sınavı puanlandırdıklarını göstermiştir (ICC > .90). Bu çalışma aynı zamanda yüz yüze standardizasyon eğitimi almış öğretim görevlilerinin ve çevrimiçi standardizasyon platformunda eğitilen öğretim görevlilerinin puanlandırdıkları sözlü sınav puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, yukarıda belirtilen durum göz önüne alındığında önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Çalışmanın diğer bir amacı da, okulun resmi sözlü sınavında öğretim görevlileri arasında bir anlaşma (tutarlılık) olup olmadığını görmekti. Kappa istatistikleri, resmi sınavdaki çiftlerin çoğunun, öğrencileri iyi bir anlaşma katsayısıyla tutarlı bir şekilde puanlandırdığını göstermiştir (K > .60). Ayrıca, her iki standardizasyon türünden gelen öğretim görevlileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretim görevlilerinin eğitimin içeriğini büyük ölçüde takdir ettiğini ortaya koydu. Çevrimiçi standardizasyon platformundaki öğretim görevlileri, platformun öğretim tasarımı, düzeni ve uygulanabilirliği ile zaman ve yer kolaylığı gibi platform hakkındaki olumlu düşüncelerini bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the effectiveness of an online standardization platform prior to speaking exams at a foundation university in Ankara. 24 instructors of English participated in the study. This study investigated how consistent instructors in face-to-face and online standardization groups in grading ten sample oral exams within their groups. Intraclass Correlation Coefficient (ICC) analysis was conducted for both groups. The results demonstrated that online and face-to-face standardization groups scored ten sample exams consistently with excellent agreement values (ICC > .90). This study also aimed to find out whether there was a significant difference between the scores of oral exams given by the raters trained in a face-to-face standardization training and the ones trained on an online standardization platform. The results of the study showed that there was no significant difference considering the abovementioned condition. Another objective of the study was to see whether there was an agreement (consistency) between instructors in the official oral examination of the school. The Kappa statistics suggested that the majority of pairs in the official examination scored students consistently with a substantial agreement value (K > .60). In addition, semi-structured interviews with the instructors from both mediums revealed that instructors appreciated the content of the training to a great extent. Instructors in the online standardization platform reported their positive feelings about the platform such as instructional design, layout and practicality of the platform, and the flexibility of time and place.