Vakum atmosferinde yapılan ısıl işlemin kavak odununun teknolojik özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vacuum atmosphere on the technological properties of poplar wood
  1. Tez No: 570483
  2. Yazar: MURAT KILAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde ahşap malzemenin istenmeyen özelliklerini iyileştirmek için farklı bazı yöntemler kullanılmaktadır. Geçmişte uygulanan ve çevreye zararlı kimyasalların kullanıldığı yöntemler artık terk edilmektedir. Bunun yerine son zamanlarda çevreye dost bazı yöntemler kullanılmaktadır. Isıl işlem muamelesi bu yöntemlerden birisidir. Isıl işlem, sıcak hava, sıcak buhar, sıcak bitkisel yağ veya vakum altında uygulanan sıcaklık ile farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Uygulanan ısıl işlem yöntemine göre, odunun özelliklerinde meydana gelen değişikliklerde farklı olmaktadır. Çalışmanın amacı farklı vakum seviyelerinde uygulanan ısıl işlem metodunun kavak odununun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine nasıl etki ettiğini belirlemektir. Bu çalışmada, farklı vakum seviyelerinde 210°C sıcaklıkta yaklaşık 3 saat süre ile yapılan ısıl işlem muamelesinin kavak odununun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Laboratuar denemelerinde tam kuru yoğunluk, denge rutubet miktarı, teğet genişleme, radyal genişleme, boyuna genişleme ile hacmen genişleme yüzdeleri gibi fiziksel özellikler belirlenmiştir. Ayrıca, eğilme direnci, elastikiyet modülü, şok direnci gibi bazı mekanik özellikler araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; farklı vakum atmosferinde yapılan ısıl işlemin, kavak odununun fiziksel ve mekanik özellikler üzerine etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, different methods are used to improve the undesirable properties of wood materials. The methods used in the past and the use of environmentally harmful chemicals are now abandoned. Instead, environmentally friendly methods have been used recently. Heat treatment is the one of these methods. Heat treatment can be applied in different forms with the temperature applied under hot air, hot steam, hot vegetable oil or vacuum. According to the applied heat treatment method, the changes in the characteristics of the wood are different. The aim of this study is to determine the effect of the heat treatment method on the physical and mechanical properties of poplar wood at different vacuum levels. In this study, the effects of heat treatment on the physical and mechanical properties of poplar wood were investigated for 3 hours at 210 ° C at different vacuum levels. Physical properties such as oven-dried density, equilibrium moisture content, tangential swelling, radial swelling, longitudinal swelling and volumetric swelling percentages were determined in laboratory experiments. In addition, some mechanical properties such as bending strength, modulus of elasticity in bending, impact bending strength were investigated. According to data obtained; it was determined that the heat treatment carried out in different vacuum atmosphere was effective on physical and mechanical properties of poplar wood.