Kanatlı hayvanların beslemesinde kullanılan bazı karma yemlerin kimyasal kompozisyonunun near infrared reflektans spektroskopi (NIRS) ile belirlenmesi
Determination of chemical composition of some feedstuffs, used for poultry nutrition, by near infrared reflectance spectroscopy
- Tez No: 570484
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, kanatlı beslemede kullanılan rasyonların kompozisyonlarını kimyasal ve NIRS yöntemi kullanarak belirlemek ve iki metot arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmada yem materyali olarak 5 farklı yumurta yemi ve 3 farklı etlik piliç yemi kullanılmıştır. Kimyasal ve NIRS yöntemi kullanılarak belirlenen nem, ham protein (HP), ham yağ (HY) ve ham kül (HK) içerikleri arasında önemli ilişkiler (R2= 0.7239, 0.9549, 0.8573 ve 0.9571) bulunmasına rağmen ham selüloz ve nişasta içerikleri bakımından karşılaştırıldığında elde edilen ilişki (R2=0.4015 ve 0.296) düşük bulunmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde kanatlı beslemede kullanılan yemlerin besin madde kompozisyonu kimyasal ve NIRS metodu ile karşılaştırıldığında nem, HP, HY ve HK bakımından iki metodunda güvenle kullanılabileceği, ancak ham selüloz ve nişasta içerikleri bakımından NIRS yöntemi sonuçlarının bu çalışmada güvenilir olmadığı ve bu durumun çalışmada kullanılan NIRS cihazının kalibrasyonu ile ilgili olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak NIRS yönteminin avantajları düşünüldüğünde nem, HP, HY ve HK analizlerinin bu yöntemle yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the experiment was to determine the chemical composition of diets used for poultry nutrition and find out the relationship between two methods. As feed material, 5 different layers and 3 different broilers feed stuff were used. Although there were significant relationships (R2= 0.7239, 0.9549, 0.8573 and 0.9571 ) between two methods in terms of the contents of moisture, crude protein, crude fat, ether extract and ash contents, there were not significant relationships between two methods in terms of crude fiber and starch contents (R2=0.4015 and 0.296) of mixed feeds used for poultry nutrition. When the results obtained in the study were examined, it was observed that the nutrient composition of poultry feeds could be used safely in two methods in terms of moisture, HP, HY and HK when compared with the chemical and NIRS method, but the results of the NIRS method were not It is determined that it is related to the calibration of NIRS device. In conclusion, considering the advantages of NIRS method, moisture, HP, HY and HK analyzes are recommended with this method.