Kanatlı beslemede kullanılan bazı yem hammaddelerinin kimyasal ve near ınfrared reflektans spektroskopi (NIRS) yöntemi ile besin madde kompozisyonlarının belirlenmesi
Determination of nutritive value of some feedstuffs used in poultry nutrition by near infrared reflectance spectroscopy (NIRS) and chemical methods
- Tez No: 570485
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç olarak bu çalışmada, kanatlı beslemede yoğun olarak kullanılan bazı yem hammaddelerinin kimyasal ve near infrared reflektans spektroskopi (NIRS) yöntemi kullanılarak besin kompozisyonlarını belirlemek ve iki metot arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada 14 farklı yem hammaddesi kullanılmıştır. Her iki yöntemle de belirlenen; nem, ham protein (HP), ham selüloz, ham yağ (HY), ham kül (HK) miktarı ve nişasta içerikleri bakımından sonuçlar birbirlerine çok yakın ve aralarında yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur (R2= 0.931, 0.990, 0.993, 0.990, 0.970, 0.980). Ancak analizi yapılan yem hammaddelerinin ADF ve NDF içerikleri bakımından karşılaştırıldığında elde edilen ilişki (R2=0.329 ve 0.339) düşük bulunmuştur. Sonuç olarak; NIRS cihazının çalışma prensibine göre, besin madde analizleri yönünden yeterince referans değerler girilip kalibrasyon yapıldığı takdirde, kanatlı beslemede kullanılan yem hammaddelerinin kompozisyonlarına ait bilgilerin NIRS yöntemi ile hızlı, güvenilir ve ekonomik bir şekilde elde edilebileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the experiment was to determine the chemical composition of feed products used for animal nutrition by chemical and near ınfrared reflectance spectroscopy (NIRS) methods and also find out the relationship between two methods. As materials, 14 different feed-products were used in the study. Although there were significant relationships (R2= 0.931, 0.990, 0.993, 0.990, 0.970, 0.980) between two methods in terms of the contents of moisture, crude protein, crude cellulose, crude fat, and starch and crude ash contents. Although comparison of feed-products that were analyzed in terms of ADF and NDF contents, the relationships (R2=0.329 ve 0.339) were found insignificant. As a results, If calibration of NIRS was done accurately for analyzes and also NIRS needs more information in its library for more accurate/precise estimation of nutrition contents. Therefore, this study clearly showed that the chemical composition of diets used for poultry nutrition could be estimated readily and cheaply with the aid of NIRS.