Metal sektöründe iş güvenliği, iş kazaları ve önleme yöntemleri
Occupational safety in metal industries, occupational hazards and methods for preventing
  1. Tez No: 570486
  2. Yazar: MERYEM NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma metal sektöründe faaliyet gösteren, ŞA-RA Enerji İnş. San. ve Tic. A.Ş. Adana İşletmeleri içerisinde yer alan Hırdavat fabrikası ve ilgili süreç faaliyetleri esas alınarak yapılmıştır. Üretim proseslere ayrılarak iş yerinde gözlemler yapılmış, süreç boyunca meydana gelen kimyasal, fiziksel, biyolojik, ergonomik tehlikeler, iş ekipmanları, makine, araç ve gereçlerinin kullanımından kaynaklı potansiyel tehlikeler tanımlanmıştır. Fine Kinney risk değerlendirme metodu uygulanarak riskler değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme ve araştırmalar doğrultusunda iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için gereken güvenlik önlemleri belirlenmiş, risk değerlendirmesi neticesinde risklerin kabul edilebilir seviyelere indirgenmesi için iyileştirme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the basis of hardware factory and related process activities in SA-RA Energy Construction Trade and Industry Co. Inc Adana Enterprises, operating in metal sector. Production is divided into processes and observations are made in the workplace, chemical, physical, biological, ergonomic hazards, work equipment, machinery, tools and equipment potential hazards that occur during the process are identified. The risks were evaluated by applying the Fine Kinney risk assessment method. In line with the investigations and researches, the necessary measure of safety to prevent occupational accidents and diseases have been identified, and as a result of the risk assessment, improvement suggestions have been presented to reduce the risks to acceptable levels.