SELÜLOZİK ETANOL ÜRETİMİNE ORGANİK ASİT ÖN İŞLEMİNİN ETKİSİ
EFFECT OF ORGANIC ACID PRETREATMENT ON CELLULOSIC ETHANOL PRODUCTION
  1. Tez No: 570495
  2. Yazar: GİZEM BARIŞIK ERZİNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI İŞCİ YAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada buğday samanından biyoetanol elde edilmesi için 3 farklı organik asitle (maleik, süksinik, okzalik asit) ön-işlem gerçekleştirilmiş ve bu organik asitlerin saman kompozisyonu, enzimatik hidroliz ve etanol verimliliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ön işlem sıcaklığı (170, 190, 210 ˚C), asit konsantrasyonu (%1, %3, %5) ve ön-işlem süresi (10, 20, 30 dakika), glikoz ve ksiloz verimlilikleri dikkate alınarak yanıt yüzey yöntemiyle (RSM) optimize edilmiştir. Sonuç olarak örneklerdeki ksilanın ön-işlem boyunca sıvı fazda çözündüğü ve bu durumun örneklerdeki selüloz ve lignin içeriğinde artışa neden olduğu gözlemlenmiştir. Maleik ve okzalik asitin yüksek miktarda şeker verimi (>%90) eldesi sağladığı, ancak süksinik asitin daha az etkili olduğu tespit edilmiştir. Optimizasyon sonuçları incelendiğinde maleik asit için optimum koşullar, 210 °C sıcaklık, %1,08 maleik asit konsantrasyonu ve 19,8 dakika ön-işlem süresi; süksinik asit için optimum koşullar, 210 °C sıcaklık, %5 süksinik asit konsantrasyonu ve 30 dakika ön-işlem süresi; okzalik asit için optimum koşullar ise, 210 °C sıcaklık, %3,6 okzalik asit konsantrasyonu ve 16,3 dakika ön-işlem süresidir. Bu optimum koşullarda gerçekleştirilen fermentasyon deneylerinden elde edilen etanol verimleri ise maleik, süksinik ve okzalik asit için sırasıyla %80, %59 ve %79 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pretreatment with 3 different organic acids (maleic, succinic and oxalic acid) was applied for producing bioethanol from wheat straw and the effects of this organic acids on the composition of wheat straw, enzymatic hydrolysis and fermentation yields were investigated. It was also aimed to optimize pretreatment temperature (170, 190, 210˚C), acid concentration (1%, 3%, 5%) and pretreatment time (10, 20, 30 min) by using response surface methodology (RSM) to maximize glucose and xylose yields. It was found that xylan solubilizes during pretreatment. Therefore, an increase in the lignin and cellulose content of the pretreated samples were observed. Maleic and oxalic acids were much more effective on obtaining high sugar yields (>90%) from wheat straw than succinic acid. The optimum process conditions for maleic acid were, 210 °C, 1.08% acid concentration and 19.8 min; for succinic acid 210 °C, 5% acid concentration and 30 min; for oxalic acid 210 °C, 3.6% acid concentration and 16.3 min. The ethanol yields obtained at optimum conditions were 80%, 59% and 79% for maleic, succinic and oxalic acid pretreatments, respectively.