Organik gübrelerin tritikale (Triticale spp) ve arpa (Hordeum vulgare) üzerine etkileri
Effects of organi̇c ferti̇li̇zers on tri̇ti̇cale (Triticale spp) and barley (Hordeum vulgare)
- Tez No: 570576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUL CENAP CEVHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, tritikale ve arpa bitkisi üzerinde farklı organik gübrelerin etkileri çalışılmıştır. Tritikale ve arpa çeşidinde 5 farklı organik gübre (çiftlik, yarasa, solucan, tavuk, güvercin gübresi) kullanılmıştır. Sera koşulunda ekilen saksı denemesinde her gruba farklı dozlarda (0, 1, 2, 3, 4) organik gübre uygulanmıştır. Ayrıca azot eksikliğini karşılayabilmek için de her gruba DAP (3 gr) verilmiştir. Bitkiler ekildikten 100 gün sonra hasat edilerek gövde ve kök kısmı ayrılarak analiz için hazırlanmıştır. Tritikale ve arpa bitkisinde; bitki boyu, bitki yaş ve kuru ağırlığı, kök boyu, kök yaş ve kuru ağırlığı ölçülmüştür. Ayrıca klorofil a, klorofil b ve karotenoid ölçümleri de yapılmıştır. Bitki besin elementleri de (K, Ca, P, Mg, Fe, Cu, Na, Mn, Zn, Cd) incelenmiştir. Yapılan analizler sonucuna bakıldığında organik gübrelerin tritikale ve arpa bitkisinde gelişimi arttırdığı ve doz uygulamarına bağlı farklılıkların oluştuğu belirlenmiştir. Bu uygulanan organik gübreler arasında en verimli organik gübre solucan gübresi olduğu belirlenmiş. Bitki çeşidinden de tritikale bitkisinde elementler daha iyi değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different organic fertilizers on triticale and barley plants were studied. 5 different organic fertilizers (farm, bat,earthworm , chicken, pigeon dung) were used in triticale and barley varieties. In the pot experiment planted under greenhouse conditions, organic fertilizer was applied to each group in different doses (0, 1, 2, 3, 4). In addition, DAP (3 g) have been given to each group to meet nitrogen deficiency. The plants were harvested 100 days after sowing the trunk and root and part were separated prepared for analysis. In plant triticale and barley ; plant height, plant wet and dry weight, root height, root wet and dry weight were measured . In addition, chlorophyll a, chlorophyll b and carotenoid measurements have been perform. Plant nutrients (K, Ca, P, Mg, Fe, Cu, Na, Mn, Zn, Cd) have been examin. According to the results of the analyzes, it was determined that organic fertilizers increased the growth of triticale and barley plants and there were differences depending on dosage applications. Among these applied organic fertilizers the most efficient organic fertilizer was determined to be earthworm manure. The elements in the triticale plant gave better values than the plant were variety.