Asitretin ve metotreksat etken maddelerinin ve alfa lipoik asitin rat böbrek dokusunda süperoksit dismutaz ve mangan süperoksit dismutaz aktivitelerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of acitretin and methotrexate active substances and alpha lipoic acid on superoxide dismutase and manganese discoutase activities in rat kidney tissue
  1. Tez No: 570577
  2. Yazar: BURCU BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DIRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada asitretin (ACT) ve metotreksat (MTX) etken maddelerinin ve alfa lipoik asitin (ALA) rat böbrek dokusunda süperoksit dismutaz (SOD) ve mangan süperoksit dismutaz (MnSOD) aktivitelerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, toplam 50 tane Wistar albino erkek rat kullanılmıştır. Çalışma grupları, Kontrol grubu (K), ALA grubu, ACT+MTX grubu ve ACT+MTX+ALA grubu olarak oluşturulmuştur. Fareler enjeksiyon öncesi 24 saat aç bırakılmıştır. Enjeksiyon işlemleri her sabah aynı saatte gerçekleştirilmiştir. ACT, MTX ve ALA %0.9'luk NaCl'de çözülmüştür. ACT (20mg/kg/gün), MTX (20mg/kg/hafta), ALA (50mg/kg/gün) ve bunların kombinasyonları da vücut ağırlığı düzeyinde intraperitoneal enjeksiyon ile ratlara verilmiştir. Ratlar servikal dislokasyon ile sakrifiye edilmiş ve böbrekleri kalp perfüzyonundan sonra inceleme için çıkarılmıştır. Ratlardan alınan böbrek doku örneklerinde, sitozolik süperoksit dismutaz (SOD) ve mangan süperoksit dismutaz (MnSOD) enzim aktiviteleri ölçülmüştür. ACT+MTX verilen grupta K'ya göre sitozolik SOD enzimi aktivitesinde inhibisyon, buna karşın mitokondriyal MnSOD enzimi aktivitesinde ise aktivasyon meydana gelmiştir. Bu durum da MnSOD'un mitokondriyal bir enzim olduğu düşünüldüğünde çalışmada kullanılan etken maddelerden kaynaklı radikal hasara ilk yanıtın mitokondriyal seviyede verildiğini düşündürmektedir. Bu iki etken maddeyle birlikte antioksidan olarak ALA'nın verilmesi sonucu enzim aktivitelerinin inhibisyonu gözlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmalarımızda, ALA'nın koruyucu etkisi olduğu bulunmuştur. Bulgularımızı değerlendirdiğimizde ise mitokondriyal seviyede ALA'nın böbrek dokusunda ACT ve MTX kaynaklı oksidatif hasara karşı daha koruyucu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of acitretin (ACT) and methotrexate (MTX) active substances and alpha lipoic acid (ALA) on superoxide dismutase (SOD) and manganese superoxide dismutase (MnSOD) activities in rat kidney tissue were investigated. In the study, totally 50 Wistar albino male rats were used. The study groups were formed as the Control Group (K), the ALA Group, the ACT + MTX Group and the ACT + MTX + ALA Group. Mice were fasted 24 hours before injection. Injection processes were performed at the same time each morning. ACT, MTX and ALA were dissolved in 0.9% NaCl. ACT (20 mg / kg / day), MTX (20 mg / kg / week), ALA (50 mg / kg / day) and their combinations were also given to rats by intraperitoneal injection at body weight level. The rats were sacrificed by cervical dislocation and their kidneys were removed for examination after cardiac perfusion. In kidney tissue samples taken from rats, cytosolic superoxide dismutase (SOD) and manganese superoxide dismutase (MnSOD) enzyme activities were measured. In the group treated with ACT + MTX compared to the control group, inhibition of cytosolic SOD enzyme activity, whereas activation of mitochondrial MnSOD enzyme activity occurred. Considering that MnSOD is a mitochondrial enzyme; ıt is suggested that the first response to the radical damage caused by the active substances used in the study is given at the mitochondrial level. Inhibition of enzyme activities was observed as a result of the administration of ALA as an antioxidant together with these two active substances. As a result, In our study, ALA was found to have a protective effect. When we evaluate our findings, we can say that ALA at the mitochondrial level has a more protective effect against oxidative damage caused by ACT and MTX in kidney tissue.