Huntit-hidromanyezit katkılı kaplanmış kumaşların güç tutuşurluk özelliklerinin belirlenmesi
Investigating flame retardant properties of huntite-hydromagnesite contained coated fabrics
  1. Tez No: 570578
  2. Yazar: VOLKAN KARADAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, güç tutuşurluk sağladığı bilinen doğal minerallerden olan huntit ve hidromanyezit minerallerinin kaplama malzemesi içinde kullanılarak perdelik kumaşa aktarılması neticesinde kumaşların güç tutuşurluğunun artırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, ilk olarak perdelik kumaşlar OBA Perdesan AŞ- Gebze, Kocaeli firmasından temin edilmiştir. İzmir ilinde madenciliği yapılan Huntit ve Hidromanyezit minerali ise LKAB Minerals-Yunanistan firmasından temin edilmiştir. OBA Perdesan firmasında kaplama patı ağırlıkça %0, %5, %10, %15, %20 ve %25 Huntit ve Hidromanyezit minerali içerecek şekilde hazırlanmış ve numune tipi kaplama cihazında kumaşa aktarılmıştır. Limit Oksijen İndeksi (LOI) ölçüm cihazında kaplanmış ve kaplanmamış kumaşların güç tutuşurluk özellikleri incelenmiştir. Buna ilaveten, kumaşların yüzey karakteristikleri ve mineral dağılımının belirlenmesi amacıyla SEM, TGA, FTIR, SEM-EDX analizleri de yürütülmüştür. FT-IR, SEM-EDX ve XRF sonuçlarına göre huntit-hidromanyezit kaplamasının başarılı olduğu görülmüş ve huntit-hidromanyezitin kumaş üzerindeki varlığı tespit edilmiştir. Kaplamadaki akrilik varlığı limit oksijen indeksi değerini düşürürken, huntit-hidromanyezit ilavesi ile LOİ değeri artmış ve 25 değerine ulaşmıştır. Bu değer güç tutuşurluk değerlendirmesine göre“sınırlı alev geciktirici”olarak değerlendirilmiştir. Kaplama yapılmış kumaşları eğilme dayanımı sonuçlarına göre huntit-hidromanyezit ilavesi kumaşların dökümlülüğüne negatif etki etmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to increase the flame retardancy of the coated fabric including natural minerals such as huntite and hydromagnesite which are known as flame retardancy properties. For this purpose, firstly roller blind woven fabric is supplied from OBA Perdesan A.Ş. company Gebze, Kocaeli. Huntite and Hydromagnesite minerals being mined in İzmir province is provided by LKAB Minerals company Greece. Coating paste is prepared as 0%, 5%, 10%, 15% 20% and 25% owf and transferred to fabric in a laboratory type coating device at OBA Perdesan plant. Flame retardancy properties of coated and uncoated fabrics are investigated by Limiting Oxygen Index (LOI) test device. In addition, to define surface characteristics of fabrics and mineral diffusions; SEM, TGA, FT-IR, SEM-EDX analyses are carried out. According to FT-IR, SEM-EDX and XRF results it is seen that the coating is successful and existence of Huntite and hydromagnesite on the fabric surface are detected. While acrylic existence in coating paste was reducing limiting oxygen index, LOI value increased by addition of huntite-hydromagnesite and reached value 25.1. This value is accepted as“limited flame retardant”according to flame retardancy rating table. Addition of huntite-hydromagnesite did not affect the drape of fabrics negatively according to stiffness test results of coated fabrics.