Havacılık endüstrisinin kullanabileceği destekler ve alternatif destek tedbirleri
Aviation industry incentives and alternative incentives measures
  1. Tez No: 570590
  2. Yazar: AKIN SARPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde, havacılık endüstrisi küresel dünyada hızla gelişmekte olan en dinamik endüstrilerden birisi olarak bilinmektedir. Günden güne geliştirilen yüksek teknoloji sayesinde havacılık endüstrisi içerisinde uçak ve helikopter üretimlerinin yanı sıra insansız hava araçları sistemleri de giderek önem kazanmış askeri, ticari ve sivil kullanım alanları ile de üreticiler için büyük bir pazar alanı oluşturmuştur. Bu nedenle, insansız hava aracı sektörünün ekonomik etkisi, finansal fırsatları ve pazar büyüklüğünü dikkate aldığımızda ülkemiz için büyük bir fayda sağlayacağı aşikâr olup, bu alanda çalışan firmaların çalışmalarının arttırılması önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada ki temel amaç, Türkiye'de havacılık endüstrisi içerisinde faaliyet gösteren insansız hava aracı alanında çalışan girişimci şirketlerin sektörel yapısı incelenerek, projelerini hayata geçirmek için ulusal ve uluslararası destek mekanizmalarından ne ölçüde yararlandıklarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Ankara ilinin gerek savunma sanayinin merkezi olması, gerekse ülkemizin mühendislik açısından en iyi ve en yetkin üniversitelerinin ve ayrıca önemli sayıda teknokentin burada yer alması sebebi ile Ankara'da insansız hava aracı çalışmaları üzerine faaliyet gösteren otuz firma üzerinde saha araştırması yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde elde edilen verilere istinaden firmaların birçoğunun ulusal ve uluslararası destek mekanizmalarından yoğunlukla bir ya da iki mekanizmayı tercih ettikleri, bazı mekanizmalardan ise hiç yararlanmadıkları gözlenmiştir. Bu kapsamda, desteklerin daha iyi kurgulanması gerektiği sonucuna varılmış ve bunun asıl sebebi olarak desteklerin çoğunun kapsam olarak desteğin hedef firma kitlesi ile uyumsuzluğu veya firmaların yönetim, üretim, strateji, pazar, altyapı vs. dinamiklerine hitap etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the aviation industry is known as one of the most dynamic industries which is rapidly developing in the global world. Unmanned aerial vehicle systems have become important as well as aircraft and helicopter production due to high technology development so unmanned aerial vehicle sector has big market area for military, trade and civil sector. Also, this sector has very important benefit for Turkey due to economic effect, financial occasion and market size so it is important to increase the work of the firms working in this field. The main purpose of this study is view the sectoral structure in the unmanned aerial vehicle companies and analysis of how much these companies have use national and international support mechanisms for implement their projects. Within the scope of this research, Ankara is center of defence industry and it has the best universities of engineering also it has many significant technopark so this field research was fulfilled on thirty companies in Ankara. As a result of the data obtained, it is seen that many companies generally prefer one or two support, but some companies have not used support for their projects. For this reason, it has been concluded that the supports should be better constructed because many supports content is not compatible UAV firm's management, production, strategy, market and infrastructor etc.