Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkolitik Dönem ölü gömme gelenekleri
Traditions of Dead Burials in Calcolithic Age in the Eastern andSoutheastern Anatolia
- Tez No: 570596
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Halk Bilimi (Folklor), Archeology, Folklore
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ölümle ilgili sahip olduğumuz bilgi ve bireyin öleceğiyle ilgili farkındalığı, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Ölüm; bütün canlıların yaşayacağı bir deneyim ve belki de herkese eşit olan tek olgudur. Bir son, kayboluş, yok oluş gibi görülen ölüm olgusu, belki de bu yüzden bin yıllardır merak konusu olmuştur. Ölüye yapılan merasimler, geçmişten günümüze farklılıklar gösterse de genel olarak 'onu bir daha göremeyecek olma' duygusundan kaynaklanan ritüeller dahilinde şekillenir. Çalınan müzik, okunan dua- ağıt, yapılan sunu ölüye son görevi yerine getirmek veya onu uğurlamak üzere farklı şekillerde gerçekleştirilmiştir. Ölümden sonra yaşama inanan toplumlar, hem ölen kişiye saygı hem de geride kalanların toparlanması açısından çeşitli ritüellerle ölüye eşlik etmiş, zamanla bu törenleri çeşitlendirmiş ve günümüze kadar gelmesini sağlamışlardır. Gömme biçimi, gömme şekli ya da mezar tiplerinin çok çeşitli olması, ölüm ve sonrasının değişim veya benzerlikler göstererek günümüze kadar geldiğinin, ölümün her dönemde önemsendiğinin kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
Having the information about death and the awareness of ultimate demise are the most important characteristics of human beings. Death is both an experince which all of the living things will eventually face and probably the only phenomenon that is equal for everyone. Maybe, that's why the phenomenon of death which is considered as an extinction, a disappearance and a final has always been a source of curiosity throughout the milleniums. Even though the rituals for the dead ones show some differences throughout the history, they are basically comprised of the feeling for the fact that the dead ones won't be able to be seen again. The music that is played, the prayer that is told to the god, the ceromony that is prepared are realized in different forms to fulfill the last duty for the dead. The societies which believe an afterlife have accompanied the dead with different kinds of rituals to support the rest of the relatives, have diversified these ceremonies also have ensured the existence of these ceremonies till today. The differences in the burial types and the variations of the types of the graves are the evidence of the fact that human beings have paid attention to the death and afterlife significantly,in every age.