Gümrük işlemlerinde vergilendirme süreci ve karşılaşılan hukuki uyuşmazlıklar
Taxation process in customs transactions and legal disputes encountered
  1. Tez No: 570608
  2. Yazar: ÇİĞDEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ SÖYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gümrük vergileri, genel anlamda bir ülkeye giren veya bir ülkeden çıkan eşyadan alınan vergileri ifade etmektedir. Gümrük vergileri, her ne kadar devlet hazinesine bir gelir sağlasa da, esas olarak ülke içi üretimi korumak, ihracatı artırmak, tarım politikaları oluşturmak gibi amaçlarla alınmaktadır. Gümrük vergileri mevzuatında kullanılan kavramlar“kendine özgü”bir yapı oluşturmuştur. Bu nedenle gümrük vergileri genel kullanımdaki kavramlara farklı anlamlar yüklendiği için özel uzmanlık gerektiren bir uygulamaya dönüşmüştür. Çalışmada gümrük işlemlerinin vergilendirilmesi sürecinin nasıl olduğu, gümrük idaresi ile yükümlüler arasında çıkan uyuşmazlıkların neler olduğu ve bu uyuşmazlıkların ne şekilde çözüme kavuşturulduğu hususlarının analiz edilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda çalışmamızın ilk bölümünde gümrük işlemlerinde kullanılan temel kavramlar ile gümrük işlemlerinin neler olduğu incelenmiştir. İkinci bölümde ise ilk olarak gümrük vergilerinin yapısı, ardından gümrük işlemlerinin vergilendirilme süreci detaylı olarak izah edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümündeyse, gümrük vergilerine ilişkin uyuşmazlıklarının neler olabileceği ve bu uyuşmazlıkların idari ve yargısal çözüm yolları anlatılmıştır. Çalışma genel bir değerlendirme ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Customs duties generally refer to taxes on goods that enter or exit a country. Customs duties is taken, although they provide an income to the state treasury, to protect domestic production, to increase exports or to support agricultural policies. From this point of view, customs duties are a means of protection which is applied for economic, political and social reasons. The concepts used in customs duties legislation have created a“unique”structure. For this reason, customs duties, which are already a technical issue, have become an application requiring special expertise since the concepts of general use have different meanings. In our study, it is aimed to analyze the process of taxation of customs procedures, what are the disputes between the customs administration and the obliged parties and how these disputes are resolved. In this context, in the first part of our study, the basic concepts used in customs operations and customs procedures are examined. In the second part, the structure of customs duties and the process of taxation of customs procedures are explained in detail. In the third part of the study, the disputes regarding customs duties and the administrative and judicial remedies of these disputes are explained. The study resulted in a general evaluation.