Abdullah İbnü'l-Mukaffâ ve el-Edebü'l-Kebîr ve el-Edebü's-Sağîr isimli eserlerinin incelenmesi
Abdullah Ibnü'l-Mukaffâ and el-Litebul-Kebir and el-Edebü's-Sağîr investigation
  1. Tez No: 570614
  2. Yazar: KENAN AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OUSAMA EKHTIAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Arap dili ve edebiyatı alanında oldukça tanınmış bir âlim olan Abdullah b. Mukaffaʻın hayatı, ilmî kişiliği, telif ettiği eserlerinin kısaca tanıtımı, el-Edebü'l-kebîr ve el-Edebü's-sağîr isimli eserleri konu edilmiştir. Çalışmamız, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusuna, amacına ve içinde yaşadığı döneme kısaca değinilmiştir. Birinci bölümde İbü'l-Mukaffaʻın hayatı, eğitimi, ilmî ve edebî kişiliği, âlimlerin İbnü'l-Mukaffaʻ hakkındaki görüşleri, öldürülmesi ile ilgili spekülasyonlar ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde el-Edebü'l-kebîr ve el-Edebü's-sağîr eserlerinin tanıtımı, kaleme alınış sebepleri, üzerine yapılan çalışmalar, genel özellikleri ve her iki eser arasında mukayese yapıldıktan sonra eserlerden bazı örnekler vererek üzerinde belaği açıdan inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a well-known scholar in the field of Arabic language and literature, Abdullah b. Mukaffaʻs life, a brief presentation of the works which he co-authored, and his works named el-Edebü'l-kebîr ve el-Edebü's-sağîr have been subjected. Our study consists of an introductory chapter, and two sections. In the introduction, the subject, purpose and method of the thesis are briefly mentioned. In the first chapter, the life and scientific personality of İbnül –Mukaffaʻ, the social and political situation of his era, his literary personality, his intellectual world, the views of the scholars on İbnül-Mukaffaʻ, speculations about his murder and his works have been discussed. In the second section, the introduction, the evaluations and reasons for writing el-Edebü'l-kebîr ve el-Edebü's-sağîr, the general characteristics, some topics, and the differences between two works of the author have been compared. The two works have been examined in terms of literary by giving some examples.