Limited şirketlerde rekabet yasağı
Non-competition in limited companies
  1. Tez No: 570613
  2. Yazar: ASENA BEYZA CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yarış ortamının bir gereği olan rekabet etme güdüsü, belli statülerdeki kişilerin, görevleri sırasında elde ettikleri bilgileri kendileri veya başkaları yararına kullanmasına hazırlık oluşturmaktadır. Rekabet ortamının sınırsız olması, kötü niyetli kullanıma zemin hazırlayacağından rekabet sistemi, gerekli hukuki düzenlemelerle kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 48. maddesi ile herkese dilediği alanda çalışma ve özel teşebbüs kurma özgürlüğü tanınmıştır. İşte rekabetin temeli burada bahsi geçen özel teşebbüs kurmanın sonucudur. Çalışmanın ilk bölümünde şirket, limited şirket, rekabet, rekabet yasağı kavramları ile limited şirketin unsurlarına, rekabet yasağının sınırları, temeli, amacı ve özellikleri gibi hususlara; daha sonra yer alan ikinci bölümde limited şirketin ortakları bakımından rekabet yasağı, bunların rekabet ortamına olan etkileri ile rekabetin düzenlenmesi, yasağın oluşumu, sınırları ve ortakların şirketteki konumlarına göre değerlendirilmelerine yer verilmiştir. Son bölümde ise limited şirketlerde müdür kavramı ile müdürlerin yükümlülükleri, rekabet yasağına ilişkin düzenlemeleri ile istifa ve ibra kararları genel hatlarıyla incelenmiş, istifa ve ibranın rekabet yasağına etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The competition motive, which is a requirement of the race environment, prepares people in certain statuses to use the information they obtain during their duties for themselves or for the benefit of others. As the competition environment is unlimited, competition system is tried to be controlled by essential legal regulations as it will prepare the ground for many malicious uses. Constitution of Republic of Turkey gives everyone the right and freedom to work whichever area they desire and to start private enterprise according to Article 48. The basis of competition is the result of the private enterprise mentioned here. In the first part of this study, the company, limited company, competition, the concepts of non-competition, the elements of the limited company, the limits, basis, purpose and characteristics of the non-competition; then in the second part, the non-competition in terms of the partners of the limited company, their effects on the competitive environment, the formation of the non-competition, the boundaries and the evaluation of the partners according to their positions in the company are given. In the last section, the concept of manager in limited companies, the obligations of the managers, the regulations on the non-competition, the resignation and orders of discharge were examined in general terms, the effects of the resignation and the acquittance on the non-competition were evaluated.