İşveren markası uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerine olan etkisi ve İstanbul'da faaliyet gösteren bir holding işletmesinde uygulama
Impact of the employer branding activities on organizational commitment: A case study in a holding that operates in İstanbul
- Tez No: 570615
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERCAN ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yaşanan yoğun rekabet ile birlikte işletmelerin nitelikli çalışan ihtiyacı her geçen gün daha çok artmaktadır. Rekabet avantajı sağlamak isteyen işletmeler; hem iş performansı yüksek olan nitelikli çalışanları elinde tutmak, hem de nitelikli ve potansiyel işgören adaylarını işletmeye çekmeyi hedeflemektedir.“İşveren Markası”uygulamaları da işletmelerin bu hedeflerini karşılamaya yönelik bir çözüm olarak son yıllarda işletme alanyazınında gündeme gelmiştir. Bunun yanında“Örgütsel Bağlılık”ve“İşveren Markası”arasında da yakın bir ilişki söz konusudur. İşletmeler işveren markası uygulamaları ile çalışanların psikolojik ve ekonomik beklentilerine yönelik çağdaş bir yönetim anlayışı ortaya koymaları halinde, çalışanların örgütsel bağlılığını sağlayabilecektir. Bu bağlamda işveren markası uygulamalarının doğru yapılandırılması halinde örgütsel bağlılığın sağlanması söz konusu olabilecektir. Bu amaçla çalışmada, işveren markası uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerine olan etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma; 2018 yılının Kasım, 2019 Şubat ayında yürütülmüş olup, İstanbul sınırları içerisinde faaliyette bulunan ve Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden birinde 204 (yönetici, ara yönetici ve uzman) çalışana uygulanmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler için anket yöntemi uygulanmış, anket sonuçlarına göre elde edilen veriler ise SPSS 23 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan korelasyon analizleri ile işveren markası ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiler ve yönleri saptanmış, beraberinde yapılan sınamada, iki olgu arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı, regresyon analizleri ile de işveren markası uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
With the intense competition, the need for qualified employees on the part of business firms increases more day by day. Business firms that would like to achieve competitive advantage aim to both preserve the existing qualified employees with high performance and attract qualified and potential employees to their business activities. In this regard, ''Employer Branding'' activities have become a current issue in the management literature as a remedy toward achieving above-mentioned targets of the business firms. Nonetheless, it is important to note that there is a close relationship between ''Employer Branding'' and ''Organizational Commitment''. Business firms can guarantee organizational commitment if they set forth a modern management approach aims at meeting the psychological and economic expectations of the employees through employer branding activities. In this regard, when the proper configuration of the employer branding activities takes place, the obtainment of organizational commitment in the business firms would be possible. This study aims to research whether employer branding activities have an impact on organizational commitment or not. Research carried out in line with the purpose of the study was conducted in the period between 2018 November and 2019 February and completed with the participation of 204 employees (managers, intermediate managers and experts) at one of the most prominent holdings of Turkey which operates in Istanbul. As a data-collection method, surveys were conducted and datas collected through surveys were analyzed with SPSS 23 software program. As a result of correlation analyses, relations between employer branding and organizational commitment together with their aspects were detected, statistical significance of relations between two variables was examined with the concomitant verification and finally, the impact of employer branding on organizational commitment was also assessed by employing regression analysis.