Türkiye basketbol federasyonun 2000 – 2001 sezonu Türkiye kupası yarı final ve final karşılaşmalarının sayı yapılabilme analizi
Turkish federation of basketball 2000-2001 termthe analyzing of Turkish cup semi final and final match scoring
  1. Tez No: 570631
  2. Yazar: FATİH SERDAR ŞENDURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma 2000 – 2001 sezonu Türkiye Basketbol Federasyonu Türkiye Kupası yarı final ve final karşılaşmalarını kapsar; çalışmanın maç çekimleri Bursa'da , analizi ise İstanbul'da yapılmıştır.Yarı final ve final müsabakasına katılan takımların tüm istatistiksel değerleri incelenmiş bu değerler içinde sayı yapabilme kabiliyetleri analiz edilmiştir.Analiz yapılırken sayı yapmaya etki eden top kaybı , faul yapma , sayı pasları ve periyot dilimleri ayrıca değerlendirilmiştir.Bu sayede yalın bir değerlendirmeden çok daha kapsamlı parametreler ile kesin sonuçlar ortaya konmuştur. Çalışmanın amacına uygun olarak Türkiye'de elit seviyede basketbol oynayan takımların sayı yapabilme kabiliyetlerini sadece rakamsal beceri olarak tespit etmekle kalmayıp , takımların basketbol sahasının nerelerinden daha başarısı olduğunu tespit ettik ve bu uygulamayı analizin diğer parametleri içinde tekrarladık.Bu sayede Türk basketbolunun günümüz şartlarında nasıl bir karakteristik özellik sergilediğini tespit ettik. Takımlar sayı yapmak isteğini genellikle potanın tam karşısı olan 2' no lu bölgeyi ve onun hemen sağ tarafı olan 3' no lu bölgeyi tercih etmektedirler.Takımlar isabetli sayılarını ise 1 , 2 ve 3' no lu bölgelerde bulmaktadırlar. Ancak 6 ve 4 no ' lu bölgelerde ki zayıf sayı bulma becerisi dikkat çekici ve endişe vericidir.Takımlar 1. periyotdan son periyota gittikçe sayı denemelerini azaltmışlardır.Bu durumu Anaerobic kapasitelerinin zorlanması olarakta yorumlayabiliriz.Sayı yapma konusunda yabancı oyuncuların Türk oyunculara olan üstünlüğü dikkat çekici ve ayrı bir araştırma konusu oluşturmaktadır.Takımlarımız top kayıplarını çoğunlukla 2 ' nolu bölgede ve son iki periyotta yapmaktadırlar. Faulleri ise genellikle 2'no lu ve hücum bölgelerinde aynı zamanda son periyotda yapmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study includes, 2000-2001 Turkish Federation of Basketball, semi final and finalmatches.The filming of this study had been done in Bursa and analysing had been done in Istanbul. The statistics value of the teams which joined to the semi final and final contest was completely examined and in this values scoring abilities was analysed. During analysing; fauls, assists, period times were extra evaluated. In this case, definite results are brought up by using extensional parameter than barely evaluation. Appropriateness of the study purpose, not only determining the scoring abilities of the elite Turkish basketball teams, but also determined, which part of the basketball arena, they are more succesful and repeated this in the other parameters of the analysis. In this case, we determined the characteristic property of Turkish basketball team in todays conditions. The teams generally perefer 2 numbered zone, the opposite of the basket, and 3 numbered zone, the left side of the basket ; for scoring. On the other hand, the ability of scoring on the 6 and 4 numbered zones are conserned.Teams gradually reduced trying score from 1 st period to the last. We can interprete this as the capasity of anaerobic strained of the players. The superiority of foreign players to Turkish players is noticeable for scoring and also is another searching matter. Our teams mostly constructed the missing balls in 2 numbered zone and last two periods. They generally construct fauls in 2 numbered zone and in verbal zone at the end of the last period.