Görsel sanatlar dersinde üç boyutlu çalışmaların etkileri
Effects of three dimensional studies in visual arts
- Tez No: 570630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Görsel sanatlar dersi programının genel amaçlarına bağlı olarak sanat eğitiminde üç boyutlu çalışmaların yeri belirtilmektedir. Bu araştırmanın amacı; görsel sanatlar dersinde üç boyutlu çalışmaların öğrencilerin bilişsel, psikomotor, duyuşsal yönden gelişimleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bireyin özümsenmiş değerler sistemi ile hayat felsefesi oluşturmasında görsel sanatların etkisinin olduğu ve görsel sanatlar eğitiminin bireye pedagojik kazançlar sağladığı bilinmektedir. Bu çalışmada görsel sanatların toplumun kültürel zenginliğine olan katkıları üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu alanda yapılmış araştırmalar incelenerek literatür taraması ile görsel sanatlarda üç boyutlu uygulamaların bireye etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada“Eğitim sisteminde üç boyutlu çalışmaların yeri nedir?”sorusuna cevap aranmaya çalışılmış ve görsel sanatlar dersinde üç boyutlu çalışmalarını öneminin vurgulanması için bu çalışma yapılmıştır. Görsel sanatlar eğitimi için neler yapılması gerektiği konusunda da öneriler geliştirilmiştir. Bu araştırmada sorgulayan, eleştirel düşünebilen, özgüvenli ve dünyaya açık bireyler yetiştirilebilmesinde sanat eğitiminin gerekli olduğu görüşüne ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the general objectives of the visual arts curriculum, the place of three dimensional studies in art education is indicated. The purpose of this research; It explores the effect of three-dimensional studies on cognitive, psychomotor, sensory development of students in the visual arts course. It is emphasized that visual arts have an effect on the creation of a philosophy of life with an assimilated values system and the contribution of visual arts to the cultural richness of the society in addition to providing pedagogical gains to the individual. In addition, the researches conducted in this field were examined and the effect of three-dimensional application in Visual Arts was investigated with literature review. In this research, it was tried to answer the question“What is the place of three-dimensional studies in the education system?”and to emphasize the importance of three dimensional studies in visual arts course. Suggestions have been developed on what needs to be done for Visual Arts education. In this study, it was concluded that art education is necessary in order to raise individuals who question, think critically, are confident and open to the world.