Hataya ilişkin negatiflik ve pozitiflik: Hata sonrası doğruluk oranının basketbolda şut isabeti ile ilişkisi
Error-related negativity and error positivity: The relationship between post-error accuracy and basketball shooting perdormance
- Tez No: 1004463
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Spor, Neurology, Psychology, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, laboratuvar ortamında ölçülen hata ile ilişkili ERP bileşenleri (ERN ve Pe) ile hata sonrası toparlanmayı yansıtan davranışsal göstergeler arasındaki ilişkiyi hem görev-içi (Eriksen Flanker) hem de saha bağlamında (100'lük şut performans protokolü) karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Çalışmanın amacı, ERN ve Pe genliklerinin, hata sonrası performansın yeniden stabilizasyonunu temsil eden“çift hata oranı”göstergelerini laboratuvar ve saha bağlamlarında ne ölçüde yordadığını test edilmesidir. Araştırma nicel, kesitsel ve ilişkisel tasarımla yürütülmüştür. Türkiye Basketbol Federasyonu lisansına sahip 15 erkek profesyonel basketbolcu, birinci gün EEG kaydı eşliğinde Eriksen flanker görevini tamamlamışlar; ikinci gün ise sahada 100 serbest atıştan oluşan standart bir saha performansı gerçekleştirmişlerdir. EEG verileri 32 kanallı sistemle kaydedilmiş; ön işleme aşamasından sonra ERN (0–200 ms) ve Pe (200–400 ms) tepe genlikleri çıkarılmıştır. Davranışsal toparlanma, her iki bağlamda da ardışık hataların toplam hatalara oranı olarak hesaplanan çift hata oranı ile operasyonelleştirilmiştir. Bulgular, ERP genliklerinin flanker görevindeki çift hata oranını anlamlı biçimde yordamadığını, buna karşın saha bağlamındaki çift hata oranını güçlü biçimde yordadığını göstermiştir. Daha güçlü ERN ve Pe genlikleri, sahada hatadan sonra daha iyi bir performans eğilimi ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak, hata ile ilişkili ERP bileşenlerinin davranışsal karşılığının laboratuvar görev-içi ölçütlerden ziyade ekolojik açıdan anlamlı (saha içi toparlanma) göstergelerinde daha belirginleşebileceği değerlendirilmiştir. Gelecek çalışmalar için daha büyük örneklemler, boylamsal/müdahale temelli tasarımlar ve zaman–frekans analizlerinin eklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined whether brain responses to mistakes, measured with EEG in a lab task, were related to how well basketball players recover after a mistake. We focused on two well-known error-related ERP components: the error-related negativity (ERN) and the error positivity (Pe). Recovery was examined in two settings: during a laboratory Eriksen flanker task and a real basketball skill test based on 100 free throws. The study employed a quantitative, cross-sectional and correlational design. Our participants were fifteen male professional basketball players (licensed by the Turkish Basketball Federation). On Day 1, the players completed the flanker task while their EEG was being recorded (with a 32-ch system). After completing the standard preprocessing steps, we measured the peak ERN amplitudes (0–200 ms window after the response) and the peak Pe amplitudes (200–400 ms window after the response). On Day 2, players completed 100 free throws on court. In both the lab and the field settings, post-error recovery was defined using a“double-error rate”. The results showed that ERN and Pe did not meaningfully predict the double-error rate within the flanker task. However, both ERN and Pe were strongly related to error recovery in the free-throw test. In general, stronger error-related brain responses were linked to fewer consecutive misses in the field setting. Overall, these findings suggest that ERN and Pe may relate more strongly to error recovery in an ecologically valid context (real sport performance) than in the laboratory. Future studies should include larger samples, use longitudinal or intervention designs, and add time–frequency analyses.