Basketbol hakemlerinde olumlu ve olumsuz duyguların karar verme üzerindeki etkisi
The effect of positive and negative emotions on decision-making in basketball referees
  1. Tez No: 957356
  2. Yazar: SÜLEYMAN EREN PEKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hakemlerin verdikleri bu kararlar anlık, yani doğal bir şekilde meydana gelmektedir. Bu nedenle, hakemlerin müsabaka sırasında yaşanan olayları kurallara uygun bir biçimde yönetme yeteneğine sahip olmaları ve doğru kararlar alabilmek için esnek düşünerek çeşitli alternatif çözümler değerlendirmeleri gerektiği düşünülmektedir. Bu araştırmada, basketbol hakemlerinde olumlu ve olumsuz duyguların karar verme üzerinde etkisinin olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye Basketbol Federasyonunda görev yapan basketbol hakemleri, örneklemi ise söz konusu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 262'si erkek 99'u kadın toplam 361 basketbol hakemi oluşturmuştur. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”, Watson ve diğerleri tarafından (1988) geliştirilen Gençöz (2000) tarafından Türkçeye uyarlanan“Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği”ve Mann ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilen Deniz (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan“Melbourne Karar Verme Ölçeği II”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The decisions made by referees are instantaneous, meaning they occur naturally. Therefore, it is believed that referees must have the ability to manage incidents that occur during a match in accordance with the rules and evaluate various alternative solutions with flexible thinking in order to make the right decisions. This study aims to determine whether positive and negative emotions have an effect on decision-making in basketball referees. A correlational survey model was preferred in the study. The universe of the study consisted of basketball referees working for the Turkish Basketball Federation, and the sample consisted of a total of 361 basketball referees, 262 of whom were male and 99 of whom were female, selected from the universe using the convenience sampling method. The study utilized a“Personal Information Form,”the“Positive-Negative Affect Scale”developed by Watson et al. (1988) and adapted into Turkish by Gençöz (2000), and the“Melbourne Decision Making Scale II”developed by Mann et al. (1998) and adapted into Turkish by Deniz (2004). Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and regression analyses were used to analyze the data.