LRC devresi ile RF alan çözelti etkileşiminde kayıp faktörleri ve hücre sabitleri
  1. Tez No: 57064
  2. Yazar: ALİ ÇORUH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler : Kayıp faktörü(x")> Çözelti direnc(Rç), Eşdeğer iletkenlik(A), Çözelti sığası(Cç), Hücre sabiti(Ç) Elektrolitlerin (a) öziletkenlikleri, (A) eşdeğer iletkenlikleri ve (Rç) elektrolitik dirençleri, çözelti konsantrasyonu (y) 'ya bağlı olarak değişim göstermektedirler. Bu değişim elektrolitler için tanıtıcı araştırmalar yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada elektrolitik çözeltilerin etkileşimi başka bir yol olan Radyo-Frekans elektromagnetik alanlar kullanılarak incelenmiştir. Bu uygulama için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Rezonans yöntemi ve köprü yöntemleri bunların başında gelir. Rezonans yönteminde indüktif ve kapasitif hücre olmak üzere iki türlü hücre kullanılabilmektedir. Burada paralel LRC devresi ile rezonans yöntemi işleminde indüktif hücre tercih edilmiştir. Çözelti - alan etkileşiminde devrenin rezonans koşullarındaki değişimleri saptanarak incelenmiştir. Rezonans devresinin kalite faktörü Q ise çözeltilerin kayıp faktörleri % =Q~1 tanımlamasıyla saptanabilir. Kayıp faktörleri, çeşitli çözeltiler için devre parametrelerine ve frekansa bağlılıkları yönünden çok sayıda deneylerle incelenmişlerdir. Çalışma sonunda kayıp faktörlerinin devre parametreleriyle ilişkilerinden faydalanarak düzenlenen matematik bağıntılardan ve çözelti-alan etkileşimlerinden elde edilen verilerle çizilen grafiklerden, deney sisteminde kullanılan deneme bobinleri hücre sabitlerinin LRC devresinde çözelti-alan etkileşimi yönteminden yararlanarak hesaplanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key words : Loss factor(x“)> Solution resistance(Rç), Equivalent conductivity (A), Solution capacity (Cç), Cell Constant (Ç) The specific conduction (ct), equivalent conductivity (A) and electrolytical resistance (Rç) properties of electrolits vary with the consructions of the solutions. This variation allows us to identify electrolits. İn this study to analysis the interactions of electrolytical solutions more easily, Radiofrequiency fields used. For this approach different methodssuch us the resonance methods and the bridge methods are used, inductive or capacitive cells can be used, also. Here LRC circuit is used and solution field interaction is studied with determining the variations of resonance conditions of oscillation circuit, if the quality factor of the resonance circuit is Q, then the loss factor of the solutions can be evaluated with the definition %”= Q_1. This method is used in this work. %" loss factor of different solutions are examined for their dependence on circuit parameters and frequency in many experiments. The experimental results are seen to be suitable with Debye equations. This results supports the mathematical definitions of the solution interactions. As a results of this study by using the relation of circuit parameters and loss factors it is shown that for measuring cell used for experiment system the cell constant can be evaluated from the graphics by using this method. XI