An executıon trıggered coarse graıned reconfıgurable archıtecture
Yürütüme tetiklemeli yeniden yapilandirilabilir mimami
  1. Tez No: 318562
  2. Yazar: OĞUZHAN ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, BilRC olarak adlandırdığımız yeni bir yapılandırılabilir mimari sunuyoruz. BilRC'nin ayırt edici özelliği, geniş bir yelpazedeki uygulamaların etkin bir şekilde gerçeklenmesine imkan sağlayan yürütmeye tetikli hesaplama mimarisidir. Uygulamaları BilRC üzerine yükleyebilmek için LRC (a Language for Reconfigurable Computing) olarak adlandırdığımız bir kontrol data akış diyagram dili geliştirildi. Mimarinin ve hesaplama modelinin esnekliği, bir çok uygulamanın BilRC üzerinde gerçeklenmesi ile doğrulandı. LRC dilinde modellenen uygulamalar 90nm teknolojisinde üretilmiş ticari bir FPGA üzerine de yüklendi ve gerçekleme sonuçları karsılaştırıldı. Buna göre, FPGA'yı yapılandırmak için gereken hafıza miktarı BilRC için gereken miktarın ortalama olarak 33 katı olarak bulundu. BilRC 90nm teknolojisinde sentezlendi ve FPGA ile zamanlama karsılaştırması yapıldı. Ortalama olarak BilRC üzerindeki uygulamaların FPGA üzerindeki uygulamalardan 2.5 kat daha hızlı çalıştığı bulundu. BilRC, ticari bir DSP işlemci ile de karsılaştırıldı, DSP üzerinde gerçeklenen uygulamalar için gereken saat çevrim sayısının BilRC için gerekenin 1.9 ile 15 kat arasında olduğu bulundu. BilRC'nin IDCT algoritmasını, saat çevrimi açısından, literatürdeki en iyi CGRA'dan 3 kat daha hızlı çalıştırdığı bulundu. BilRC'nin diğer CGRA'lara göre dezavantajı işlem birimlerinin kapladığı alanın diğerlerine göre daha büyük olmasıdır. Bunun temel sebebi BilRC'de kullanılan ara bağlantı hatlarının karmaşıklığıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present BilRC (Bilkent Reconfigurable Computer), a new coarse-grained reconfigurable architecture. The distinguishing feature of BilRC is its novel execution-triggering computation model which allows a broad range of applications to be efficiently implemented. In order to map applications onto BilRC, we developed a control data flow graph language, named LRC (a Language for Reconfigurable Computing). The flexibility of the architecture and the computation model are validated by mapping several real world applications.LRC is also used to map applications to a 90nm FPGA, giving exactly the same cycle count performance. It is found that BilRC reduces the configuration size about 33 times. It is synthesized with 90nm technology and typical applicationsmapped on BilRC run about 2.5 times faster than those on FPGA. It is found that the cycle counts of the applications for a commercial VLIW DSP processor are 1.9 to 15 times higher than that of BilRC. It is also found that BilRC can run the inverse discrete cosine transform algorithm almost 3 times faster thanthe closest CGRA in terms of cycle count. Although the area required for BilRC processing elements is larger than that of existing CGRAs, this is mainly due to the segmented interconnect architecture of BilRC, which is crucial for supporting a broad range of applications.