Effect of power on social exchange between managers and subordinates
Gücün yöneticiler ve çalışanlar arasındaki sosyal etkileşime etkisi
  1. Tez No: 570644
  2. Yazar: TUĞBA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KARABATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma yöneticilerin kullandıkları gücün çalışanların iş davranışları ve yöneticileriyle olan ilişkilerini anlamak ve ayrıca bu ilişkinin kültüre göre nasıl değiştiğini anlamak amacıyla yapılmış bir inceleme araştırmasıdır. Güç organizasyonlardaki yönetimi ve sosyal ilişkileri anlamlandırmak açısından oldukça önemli bir kavramdır. Bu araştırmada da güç kavramının öneminin anlaşılması ve bu sayede ileriki çalışmalarda daha çok araştırılması amaçlanmaktadır.Araştırma sonucunda, zorlayıcı güç dışındaki tüm güç kaynaklarının (karizmatik güç, ödül gücü, yasal güç ve uzmanlık gücü) örgüte bağlılık, algılanan destek ve lider-üye etkileşimiyle pozitif anlamda ilişkili olduğu bulunmuştur. Zorlayıcı güç ise negatif anlamda bir ilişkide bulunmuştur. Algılanan destek daha çok toplulukçu bireylerde görülmüş, lider-üye etkileşimi ise daha çok bireyci bireylerde görülmüştür. Algılanan destek ve lider-üye etkileşimi güç faktörleri ve örgüte bağlılık arasında anlamlı aracı olarak rol almaktadır. Algılanan destek ise lider-üye etkileşimin güç faktörleri ve örgüte bağlılık ilişkisindeki aracı rolünü moderatör olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an exploratory study which was conducted to examine the relationship between the sources of power and leader-member exchange (LMX), perceived organizational support (POS), and organizational commitment and how these relationship changes according to culture. It was aimed that the importance of power in the organization will be understood and it will be investigated its relationship with work outcomes. Results show that, except for coercive power, all power factors (referent, reward, legitimate, and expert power) are positively related to commitment, POS, and LMX while coercive power is negatively related. Also, LMX is mostly seen among individualist people, but POS is mostly seen among collectivist people. POS and LMX mediate the relationship between power factors and commitment. Moreover, POS acts as a moderator in the mediation relationship of LMX between power factors and commitment.