Finansal yönüyle yenilenbilir enerji kaynaklarının içerik analizi
Financial aspects of renewable energy sources and content analysis
- Tez No: 570643
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Maliye, İşletme, Energy, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyada meydana gelen enerji tüketimi ile finansal gelişme sıkça araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Yenilenebilir enerji gün geçtikçe önemini arttıran ve talep gören bir konudur. Yenilenebilir enerjinin tüketimi, üretimi, işletimi ile finansal değerler arasında ilişkinin araştırılması, yenilenebilir enerjinin gelişimi için önem oluşturmaktadır. Bu çalışma, 2002-2018 yılları arasında yenilenebilir enerjiyle ilişkili çalışmaların literatür taraması tekniğiyle Dergipark, Science Direct vb. veri tabanlarından ulaşılan makale, tez ve sempozyumların incelenmesi ve belirlenen ölçütler açısından araştırma dağılımlarını ortaya koymayı amaçlaması nedeniyle betimsel içerik analizi özelliği taşımaktadır. Akademik araştırmalarda literatür taraması süreci; araştırma konusu ile ilgili daha önce yayınlanan eserlerin araştırılması, bulunması, incelenmesi, okunması, tasnif edilmesi, özetlenmesi ve sentez edilmesi gibi çalışmaları içermektedir. Literatür taramasının ve analizinin asıl amacı önceki literatürün araştırılan konu hakkında geldiği noktayı tespit etmek, literatürdeki boşluk ve atlamaları ortaya koymak ve kendi çalışmamızın önceki literatür içerisinde nereye oturacağını tespit etmektir
Özet (Çeviri)
The world's energy consumption and financial development have been frequently explored. Renewable energy has been an issue that its importance is increasing. Investigation of the relationship between the consumption, production, operation and financial values of renewable energy has been important for the development of renewable energy. in this study, the literature review of the studies related to renewable energy between the years of 2002-2018, that had been searched Dergipark, Science Direct etc. this study has beencarried out as descriptive content analysis that it aims to examine the research articles in terms of the determined criteria and to examine the articles, theses and symposiums reached from the databases. Literature review process of search in academic research has been including research, finding, examining, reading, classifying, summarizing and synthesizing the works published previously. The main purpose of the literature review and analysis has been to determine the point where the previous literature came from on the researched subject, to reveal the gap and skippings in the literature and to determine where our own study would take a place in the previous literature.