Malavi'de çevre hukukunun etkinliği: İdari yaptırımların kullanılması yoluyla çevrenin korunması
Effectiveness of environmental law in Malawi: The use of administrative sanctions in environmental protection
  1. Tez No: 570658
  2. Yazar: RASHEED JASHO PHIRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Bunun gerçekleşmesi için toplum kanunlara bağlı olmaktadır. Malavi çevre kanunlarının uygulamada eksik olduğu kanıtlanmıştır. Malavi'de çevre bozulmaya devam etmektedir. Çünkü çevreyi korumak için mevcut yasal mekanizmalar yetersizdir. Malavi hukuk sistemi, çevreyi korumak için varsayılan bir yöntem olarak cezai yaptırımları büyük ölçüde kullanmaktadır. Cezai yaptırımlar çevreyi korumaya çalışmak için önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, bu cezai yaptırımlar, her türlü çevresel suçla başa çıkacak kadar esnek değildir. Etkili bir çevre korumasına sahip olmanın çözümü, cezai yaptırımlara alternatif olarak idari yaptırımlar getirmektir. İdari yaptırımlar esnektir ve cezai yaptırımların gerektiği gibi üstesinden gelemediği çevresel suçlarla başa çıkma niteliklerine sahiptir. Cezai yaptırımlar uygulandığında, çevre ihlallerini caydırmak için genellikle yetersiz kalmaktadır. İdari yaptırımlar İngiltere ve Hollanda gibi diğer yargı bölgelerinde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bu nedenle, Malavi Çevre Kanununa idari yaptırım sisteminin getirilmesi çevre kanunlarına olumlu bir uyum ve uygulama sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Everyone has the constitutional right to a safe and a health environment. For this right to be realized the society relies on the laws. The Malawi environmental laws have proved to be lacking in their enforcement of environmental laws. The Malawi environment keeps on deteriorating because the legal mechanisms available to protect the environment are insufficient. The Malawi Legal system largely uses criminal penalties as a default method to protect the environment. As much as the criminal penalties play a significant role to try to protect the environment, they are not flexible enough to deal with all kinds of environmental offences. The solution to having an effective environmental protection would be introducing administrative sanctions as an alternative to the criminal sanctions. Administrative sanctions are flexible and have qualities to deal with environmental offences that criminal sanctions cannot be able to deal with properly. When criminal sanctions are used, they are usually too low to deter environmental violations. Administrative sanctions have proved effective in other jurisdictions like England and Netherlands. Therefore, introducing administrative sanction system into Malawi Environmental Law would ensure a positive environmental law compliance and enforcement.