Gebelik döneminde preeklampsi tanısı alan kadınlarda risk faktörlerinin belirlenmesi: Hastane tabanlı araştırma
Determination of risk factors of preeclampsia in pregnancy: A hospital based research
  1. Tez No: 570684
  2. Yazar: RUKİYE DURSUN ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR MÜNEVVER GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma gebelerde preeklampsi gelişimini etkileyen risk faktörlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmış bir çalışmadır. Araştırmanın verileri 01 Ağustos 2017–30 Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde toplanmıştır. Araştırmada gebeliğinde preeklampsi tanısı alan ve doğum sonrası 1. gün içinde olan 150 kadın preeklampsi tanısı almış grubu oluşturmuştur. Gebeliğinde preeklampsi tanısı almamış olan ve doğum sonrası 1. günde olan 150 lohusa preeklampsi tanısı almamış grubu oluşturmuştur. Veriler etik kurul onayı ve izinler alındıktan sonra, araştırmacı tarafından oluşturulan“Preeklampsi Risk Faktörlerini Belirlemeye Yönelik Anket Formu”ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımları, bağımsız örneklem t testi, ki-kare testi, fisher's kesin (exact) ki-kare testi, freeman-halton fisher's kesin (exact) ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to determine the risk factors affecting the development of preeclampsia in pregnant women. The data of the study was performed between 01 August 2017-30 April 2019 in Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Women Health Training and Research Hospital. In the study, 150 women who were diagnosed with preeclampsia during pregnancy and who were in the first day after birth constituted the group diagnosed with preeclampsia. The group consisted of 150 puerperant women who were not diagnosed with preeclampsia during pregnancy and who were not diagnosed with preeclampsia on the first postnatal day. After obtaining the approval of the ethics committee and the institution, the data were collected by face to face interview method using“Questionnaire for Determining Preeclampsia Risk Factors”and Healthy Lifestyle Behavior Scale II. Frequency distributions, independent samples t test, chi-square test, fisher's exact chi-square test, freeman-halton fisher's exact chi-square test were used in the evaluation of the data.