Kliniğimizde preeklampsi-gestasyonel hipertansiyon-eklampsi-kronik hipertansiyon tanısı ile takip ve tedavi edilen hastaların antenatal ve postnatal sonuçlarınretrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 828741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BEYAZİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş ve Amaç: Hipertansiyon gebelikte en sık görülen bir hastalıktır ve maternal –fetal mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenleri arasındadır. Preeklampsi, kronik hipertansiyon, gestasyonel hipertansiyon, kronik hipertansiyon üzerine bindirilmiş preeklampsi, eklampsi olmak üzere beş gruba ayrılmaktadır. Preeklampsi 20. gebelik haftasından sonra ortaya çıkan yeni gözlenen hipertansiyon ile birlikte sıklıkla yeni başlayan proteinüri eşlik eden bir gebelik hastalığıdır. Birçok faktör patofizyoloji ve patogenezde rol almaktadır. Maternal ve fetal morbidite ve mortalite riskini artırdığı için zamanında tanı ve uygun tedavi esastır. Bu çalışmanın amacı, üçüncü basamak bir merkez olan kliniğimizde tansiyon yüksekliği nedeniyle takip ettiğimiz ve doğumlarını gerçekleştirdiğimiz gebeler ve yenidoğanlarına ait çeşitli demografik ve laboratuvar parametrelerini kullanarak birbirleri ile olan ilişkilerini hizmet sunduğumuz popülasyon üzerinde tanımlayarak literatüre sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, Ocak 2011- Ocak 2021 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğumu gerçekleşen 241 gebe dahil edildi. Olgular retrospektif olarak hastane elektronik bilgi yönetim sisteminden (MİA-MED) taranarak elde edildi. Literatüre uygun şekilde dahil edilmesi planlanmış tanı grubundaki olgular 'preeklampsi, eklampsi, gestasyonel hipertansiyon, ve kronik hipertansiyon' başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Olguların obstetrik öyküleri, demografik özellikleri, laboratuvar parametreleri tanı grupları arasında karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Hypertension is the most common disorder during pregnancy and is among one of the leading causes of maternal-fetal mortality and morbidity. It is categorized into five groups: preeclampsia, chronic hypertension, gestational hypertension, preeclampsia superimposed on chronic hypertension, and eclampsia. Preeclampsia is a pregnancy disorder characterized by new-onset hypertension occurring after the 20th week of gestation, often accompanied by newly observed proteinuria. Various factors play a role in its pathophysiology and pathogenesis. Early diagnosis and appropriate treatment are essential due to the increased risk of maternal and fetal morbidity and mortality. The purpose of this study is to describe the relationships between various demographic and laboratory parameters of pregnant women and their newborns with hypertension, whom we have been monitoring and delivering at our tertiary center, and present them in the literature. Materials and Methods: The study included 241 pregnant women who gave birth at the Department of Obstetrics and Gynecology of Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital between January 2011 and January 2021. The cases were obtained retrospectively by scanning the hospital's electronic information management system (MIA-MED). The cases in the planned diagnostic group, including preeclampsia, eclampsia, gestational hypertension, and chronic hypertension, were evaluated separately. The obstetric histories, demographic characteristics, and laboratory parameters of the cases were compared among the diagnostic groups. Statistical analysis was performed using SPSS Windows version 23.0 (Statistical Package for the Social Sciences, IBM Corporation, Chicago, United States), and p < 0.05 was considered statistically significant. Results: The distribution of the 241 included pregnant women is as follows: 169 (%70.1) cases of preeclampsia, 34 (%14.1) cases of gestational hypertension, 30 (%12.4) cases of chronic hypertension, and 8 (%3.3) cases of eclampsia. The mean age of the population was 30.31 ± 5.85 years. Among the vi accompanying diseases, endocrine disorders were the most common, followed by gestational diabetes. The average gestational age at birth was 36.33 ± 2.69 weeks. Additionally, 102 (%42.6) infants were born with low birth weight (