Bazı tek yıllık baklagil yem bitkilerinde azotlu gübrelemenin verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of nitrogen fertilization on yield and yield componentsof some one year forage crops
  1. Tez No: 570699
  2. Yazar: NİDAL YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araĢtırma, ġanlıurfa ili Harran ovası ekolojik koĢullarında bazı tek yıllıkbaklagil yem bitkilerinde azotlu gübrelemenin verim ve verim ögelerine etkilerini belirlemek amacıyla 2017-18 yıllarında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eyyübiye Kampüsü araĢtırma alanında tesadüf blokları bölünmüĢ deneme desenine göre kurulmuĢtur. ÇalıĢmada ana parselleri baklagilyembitkileri (yaygın fiğ, Macar fiği ve yem bezelyesi), alt parselleri ise azot dozları (0, 5, 10, 15 kg/da) oluĢturmuĢtur. AraĢtırma bulgularına göre %50 çiçeklenme gün sayısı karakterinin, en erken 103.00 gün ile yaygın fiğde 5,10 ve 15 kg/da azot dozundan ve Macar fiğinin 10 ve 15 kg/da azot dozundan, % 50 çiçeklenme gün sayısı karakterinin en erken 107.00 gün ile yem bezelyesinde 5,10 ve 15 kg/da azot dozundan, bitki boyu karakterinin en yüksek değeri yem bezelyesinin 15 kg/da azot dozundan 73.60 cm, en yüksek bitki baĢına dal sayısının yem bezelyesinde 15 kg/da azot dozundan 18.60 adet, yeĢil ot verimi karakterinin en yüksek değeri 2496.60 kg/da ile Macar fiğinin 10 kg/da azot dozundan, en yüksek kuru ot veriminin 546.40 kg/da ile Macar fiğinin 10 kg/da azot dozundan, kuru otta en yüksek protein oranı %32.62 ile yaygın fiğin 15 kg/da azot dozundan elde edilmiĢtir. ġanlıurfa ve benzer ekolojilerde sonbahar ekimlerinde Macar fiğinin yem bezelyesi ve yaygın fiğden daha yüksek yeĢil ot ve kuru ot verimi sağladığı, ot kalitesi dikkate alındığında ise yaygın fiğin 15 kg/da azot dozu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Harran University in 2017-18 Harran University Faculty of Agriculture in Eyyübiye Campus in order to determine the effect of nitrogen fertilization on some nodules, weed yield and quality characteristics of some winter legumes in ecological conditions of Harran plain in ġanlıurfa province. . In the study, the main parcels were leguminous crops (common vetch, Hungarian vetch and fodder peas), while sub-parcels produced nitrogen doses (0, 5, 10, 15 kg/da). According to the findings of the research, the first flowering day number character, at the earliest 103.00 days, with the common vetch 5,10 and 15 kg/da nitrogen dose and 10 and 15 kg/da nitrogen dose of Hungarian vetch, 50% the number of days of flowering with the earliest 107.00 days. peas 5,10 and 15 kg/da of nitrogen dose, the highest value of the height of the plant height of 15 kg/ha of the feed peas 73.60 cm, the highest number of branches per plant 15 kg/da of the number of branches in the nitrogen dose 18.60, the green grass yield character the highest value of 2496.60 kg/da of Hungarian vetch 10 kg/da of nitrogen dose, the highest dry grass yield of 546.40 kg/da with 10 kg/da of Hungarian vetch nitrogen dose, the highest protein in dry grass with 32.62 % of the common vetch 15 kg and nitrogen. In the case of autumn planting in ġanlıurfa and similar ecologies, it can be suggested that Hungarian vetch provides higher green grass and hay yield than feed peas and common vetch and 15 kg/da nitrogen dose of common vetch is considered when considering weed quality