Şanlıurfa ekolojik koşullarında ak acıbakla (lupinus albus l.) bitkisinde farklı ekim zamanlarının yeşilot ve tane verimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different sowi̇ng time on the green yield and the grain yield of the lupin (lupi̇nus albus l.) in the ecological conditions of Şanliurfa
- Tez No: 570698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada ak acıbakla (Lupinus albus L.) bitkisinde farklı ekim zamanlarının yeşil ot ve tane verimine etkisinin araştırılmasıdır. Deneme 2017-2018 sezonunda Harran Üniversitesi Eyyübiye kampüsü tarla bitkileri uygulama alanında kurulmuştur. Çalışmada 5 farklı ekim zamanı (15 Ekim, 30 Ekim, 15 Kasım, 30 Kasım, 15 Aralık) uygulanmış olup, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Ak acıbakla bitkisinin farklı ekim zamanlarının çıkış süresi, bitki boyu, bitki başına dal sayısı, yeşil ve kuru ot verimi, 100 tane ağırlığı, tane verimine etkisi istatiksel olarak önemli bulunurken, kuru otta ham protein ile tanede ham protein oranına etkisi önemsiz bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre sonuçlar incelendiğinde Şanlıurfa ilinde ak acıbakla bitkisinin en uygun ekim zamanı 30 Kasım tarihinde başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of different sowing times on green grass and grain yield in white lupine (Lupinus albus L ). The experiment was established in the field of field crops application in the Eyyübiye campus of Harran University in 2017-2018 season. In this study, 5 different sowing times (15 October, 30 October, 15 November, 30 November 15 December) were applied and randomized blocks were carried out with 4 replications according to the experimental design. While the duration of the different planting times of white lupine plant, plant height, number of branches per plant, green and hay yield, 100 seed weight, effect on grain yield were found to be statistically significant, the effect of crude protein on the ratio of crude protein in grain was insignicant. According to the results of the research, it is suggested that the most suitable planting time of white plant can be grown successfully on November 30 in Şanlıurfa