Hamilelerin kişisel özellikleri ile multivitamin kullanımları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of the relationships between personal properties and multi-vitamin use of pregnancy
  1. Tez No: 570700
  2. Yazar: SEZGİ GÜNAY KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARKIN BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hamilelikte vitamin, mineral, multivitamin ve bitkisel destek ürünleri yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, hamilelerin kişisel özellikleriyle multivitamin kullanımı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın amacı doğrultusunda“Hamilelerin kişisel özellikleriyle multivitamin kullanımı arasında farklılıklar var mıdır?”sorusu araştırmanın problemi olarak öne çıkmıştır. Bu kapsamda hamilelerin "yaşı, eğitim ve gelir seviyesi, hamilelik öncesi ve süresince multivitamin kullanım durumları irdelenmiş olup, multivitamin kullanımının kişisel özelliklerle algılanan önemi arasında farklılıklar var mıdır? sorularına yanıt aranmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın örneklemini Sakarya'nın Serdivan İlçesi'nde yaşayanlardan araştırmayı kabul eden 400 hamile oluşturmuştur. Çalışmamıza katılan hamileler hakkında tanımlayıcı bilgiler verildikten sonra hamilelikte multivitamin kullanımının algılanan önemiyle ilgili bulgular sonucunda gerçekleştirilen analizlere ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırmaya katılan hamile bireylerin yaşları 16 ve üzerinde değişmekte olup, çoğunluğunu 25-34 yaş aralığında olan hamile kadınlar oluşturmuştur. Çalışmamızda bulguların aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri tespit edilmiş, farklılıkların belirlenmesinde t-testi ve OneWay ANOVA testleri kullanılmıştır. Tasarlanan ölçek 75 hamileye kolayda örnekleme yöntemiyle uygulanarak ön test gerçekleştirilerek ölçeğin güvenilirliğini belirleyebilmede yapılan analiz sonucunda Cronbach Alfa katsayısı 0,738 olduğu hesaplanmıştır. Bu değer ölçeğin kabul edilebilir düzeyde güvenilir olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda elde edilen veriler örneklem olarak seçilen katılımcıların görüşleri ile sınırlıdır. Eğitim durumu değişkenine göre hamilelik öncesinde besin desteği ve multivitamin kullanımına ilişkin tablo incelendiğinde önlisans mezunu olan grubun diğer grupara göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir(f değeri;2,887 ;p
Özet (Çeviri)
It is a fact that vitamins, minerals, multivitamins and herbal supplements are widely used in pregnancy. In this study, it was aimed to determine the differences between the personal characteristics of pregnant women and multivitamin usage. The question“Are there any differences between personal characteristics of pregnant women and multivitamin usage?”steps up as the research problem in parallel with the aim of this research. In this context, age, education and income level of pregnant women, multivitamin usage before and during pregnancy are studied and it was tried to be found if there are any differences between personal characteristics and perceived importance in multivitamin usage. The sample group of our study consisted of 400 pregnant women from Serdivan district of Sakarya who accepted the study. After providing descriptive information about the pregnant women who participated in our study, analyzes and interpretations are made as a result of the findings about the perceived importance of multivitamin usage in pregnancy were included. The ages of the participants were between 16 and above and most of them were between 25-34 years. In our study, the arithmetic mean and standard deviation values of the findings were determined, t-test and OneWay ANOVA tests were used to determine the differences. In this study, Cronbach's alpha coefficient was calculated to be 0.738 as a result of the analysis conducted to determine the reliability of the scale by applying the designed scale to 75 pregnant women by pre-test. This value showed that the scale was acceptable. The data obtained in our study are limited with the opinions of the participants selected as samples. According to the table which compares education level to the usage of multivitamins and supplements in pre-pregnancy, there is a meaningful difference between associate degree and the other groups (f value; 2,887 ;p