Adapazarı katıatıklarının çevreye etkisi ve alternatif sahalarının seçimi
  1. Tez No: 57070
  2. Yazar: SEYİT AHMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yeni yüzyıla girerken, ülkemiz artan çevre problemleri ile karşı karşıyadır. Ülkemizdeki en önemli çevre problemlerinden biri, katı atıklardır. Bilindiği gibi, evsel ve sanayi katı atıkları yakma düzenli depolama veya kompost etme yollan ile imha edilmektedir. Atıklar bir işleme tabi tutulmaksızın veya bazı işlemlerden sonra kalan kısımları (küller) doğrudan depolanmakta veya gömülmektedir. Şayet atıklar uygun yöntemler (teknikler) ile depolanmaz ise, su, toprak ve hava kirlenmesine sebep olarak çevreyi olumsuz yönde etkileyeceklerdir. Bu sebeple Sakarya ilinde, çevre ve insan sağlığı açısından mevcutta kullanılan depolama alanları incelenmiş ve aynı kriterler gözönünde tutularak depolama alanları belirlenmiştir. Bunlara ilave olarakda uygunsuz olarak işletilen çöp sahalarının çevreye ve insan sağlığı üzerindeki negatif etkilerini ortadan kaldırmak için, bu alanlar ıslah edilmelidir. Sakarya ilinde, çevreyi ve insan sağlığını korumak için en son teknolojiler kullanarak daha güvenilir çöp sahaları inşa edilmelidir. xn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Approaching to the next century, our country faces to the increasing environmental problems. One of the most important environmental problems in the country is solidwastes. As known, domestic and industrial solidwastes are destroyed by incarnation, sanitary landfill, composing, or recycling process. Wastes are deposited or buried directly without processing or removals of wastes after some other processes (like astray). If wastes are not deposited with proper techniques, it will effect the environment negatively causing pollution of water, soil and air. For this reason in the province of Sakarya, it was examined the presently-used landfill areas from viewpoint of the sanitation and determined alternative waste deposition areas by taken into consideration the human health. Furthermore, to eliminate the negative effects of improperly operated landfill areas on the environment and human health, they must be improved. In the province of Sakarya, it must be constructed convenient deposition areas employing the recent technology to save the environment and human health. Xlll