Diyabetik olgularda fakoemülsifikasyon cerrahisinin kornea endoteli üzerine etkisi
The effect of the phacoemulsification surgery on the corneal endothelium for the diabetic patients
- Tez No: 570704
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Diyabetes mellituslu hastalarda fakoemülsifikasyon cerrahisinin santral kornea kalınlığı (SKK), kornea endotel hücre dansitesi (EHD) ve endotel morfolojisi üzerine etkilerinin araştırılması. GEREÇ ve YÖNTEM: Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde Ekim 2018 - Aralık 2018 tarihleri arasında katarakt tanısı alan ve diyabeti olan 30 hastanın 30 gözü, prospektif kontrollü çalışmaya dâhil edildi. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet açısından uyumlu, katarakt tanısı almış diyabeti olmayan 30 hastanın 30 gözü dâhil edildi. Tüm hastalara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ölçümü, biyomikroskopik ve oftalmolojik muayene yapılarak diyabetik olan grup 1 (n=30) ve kontrol grubu grup 2 (n=30) olarak iki grup oluşturulmuştur. Nonkontakt speküler mikroskopi kullanılarak EHD, endotel hücre morfoloji göstergesi olarak varyasyon katsayısı (VK), hegzagonalite değerleri ve santral kornea kalınlığı (SKK) cerrahi öncesi ve sonrası 1.hafta, 1.ay kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya katılan katılımcıların, diyabetik grupta yer alan 30 hastanın yaş ortalaması 64.53±7.06 (50-79) yıl olup 11'i (%36,7) erkek, 19'u (%63,3) kadındı. Kontrol grubunda yer alan 30 hastanın ise yaş ortalaması 66.87±9.1 (52-89) yıl olup 17'si (%56,7.3) erkek, 13'ü (%43.3) kadındı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The research investigates the impacts of the phacoemulsification surgery on the central corneal thickness (CCT), the corneal endothelial cell density (ECD), and endothelial morphology of the patients suffering from the“diabetes mellitus”. MATERIAL and METHODS: The research uses a sample for the 30 eyes of the 30 patients who were diagnosed as the cataract between October 2018 and December 2018. The observations come from the Department of Ophthalmology of the Faculty of Medicine at the Balıkesir University. For the control group, the research includes a sample of the 30 eyes of the 30 patients, who are suffering from the cataract. The patients in the groups have similar age and sex, while the treatment group (i.e., diabetic group) has the absence of the diabetes. The research uses the best corrected visual acuity (BCVA) together with the biomicroscopic and ophthalmological examination for all patients to create two kinds of groups. One is the treatment group which is called as Group 1 (n = 30), as the other one is for the control group of the test, i. e., the control group 2 (n = 30). The test of the research is carried on before and after the surgery at the first week of the first month by using the noncontact specular microscopy. The research collects the information on the ECD, the coefficient of the variation (CV) as a measure for the morphology of the endothelial cell, the hexagonality values, and the CCT. RESULTS: The average age of the patients in the diabetic group of the research is 64.53 ± 7.06 (50-79) years. 11 of them (36.7%) are male, as 19 (63.3%) are female. The control group covers 30 patients whose age is 66.87 ± 9.1 (52-89) years on average. 17 of them (56.7.3%) compose of male, while 13 of the control group (43.3%) are female.