İstanbul Zeytinburnu İlçesi'nde yaşayan insanlarda Türk Diyabet Cemiyeti tarafından hazırlanan Risk Anketi'yle tip 2 diyabet hastalığı riskini belirlemek
Determining the risk of type 2 diabetes whose people live in zeytinburnu, istanbul with the Risk of Turkish Diabetes prepared BY the Turkish Diabetic Society
  1. Tez No: 570705
  2. Yazar: GÜLAY KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tip 2 diyabet tüm dünyada hızla artan ve başka metabolik hastalıklara yol açabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Çalışmamızda diyabet risk anketi kullanılarak katılımcıların Tip 2 diyabet hastası olma ihtimali değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamız, Mart 2019 ayı boyunca, Zeytinburnu İlçesi'nde yaşayan 500 katılımcıya (E=223'ü (%44.6); K=277'si (%55.4)) Türk Diyabet Cemiyeti tarafından hazırlanan ve valide bir anket olan Diyabet Risk Anketi uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 16 programında yapıldı.Veriler ortalama,standart sapma ve yüzde (%) olarak verildi. Bu açıdan verilerin dağılımının normalitesi Shapiro-Wilk testiyle belirlendi. Normal dağılım gösteren veriler parametrik, normal dağılım göstermeyen veriler ise nonparametrik testler ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a serious condition that is rapidly increasing all over the world and can cause other metabolic diseases. In our study, we aimed to evaluate the probability of the participants having Type 2 diabetes by using diabetes risk questionnaire. During the month of March 2019, a validated questionnaire prepared by the Turkish Diabetes Association was administered to 500 participants (E = 223 (44.6%); F = 277 (55.4%)) in 500 participants living in Zeytinburnu District. Statistical analyzes were performed using SPSS version 16. Data were expressed as mean, standard deviation and percentage (%). In this respect, the normality of data distribution was determined by the Shapiro-Wilk test. Data with normal distribution were evaluated with parametric tests and data with non-normal distribution were evaluated with nonparametric tests.