Türkiye ve dünyada sağlık turizmi ve hastaların Türkiye'yi tercih etme nedenleri: Özel bir hastane örneği
Turkey and the world health tourism and Turkey to choose the causes of patients: A special case of hospital
  1. Tez No: 570707
  2. Yazar: BARIŞ CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda gittikçe popüler hale gelen sağlık turizmi özellikle gelişmekte olan ülkelerin önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye de de giderek gelişen sağlık turizmiyle ilgili olarak Türkiye'deki çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, bir özel hastaneyi sağlık hizmeti almak için başvuran sağlık turistlerinin Türkiye'yi tercih nedenleri araştırılmıştır. Çalışma kesitsel bir çalışma olup 01.07.2016-01.08.2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya özel bir hastaneye tedavi amacıyla yurt dışından gelen 284 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, sağlık turistlerinin alacağı sağlık hizmeti seçiminde ortalamalara göre en önemli etkenin“birinci sınıf doktor, hemşire ve sağlık personeli”(4,39±0,65) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Health tourism, which has become increasingly popular in recent years, is an important source of income especially for developing countries. As the world is increasingly developing health tourism in Turkey with regard to the number of trials in Turkey is quite limited. In this study, a special hospital for health reasons tourists prefer Turkey to apply for health care were investigated. The study is a cross-sectional study and was conducted between 01.07.2016-01.08.2016. The study included 284 patients who came from abroad for treatment in a private hospital. In the study, face to face survey method was used as data collection tool. As a result of the statistical analysis, it was seen that the most important factor in the selection of health services that the health tourists will receive is“first class doctors, nurses and health personnel”(4.39 ± 0.65).