Türkiye'de sağlık turizmi ve uluslararası hastaların Türkiye'deki hastaneleri tercih etmeleri üzerinde sosyal medya pazarlama aktivitelerinin etkisi: Özel bir hastanede uygulama
Health tourism in Türkiye and the impact of social media marketing activities on international patients' preference for hospitals in türkiye: Implementation in a private hospital
- Tez No: 959584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAYSU ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Turizm, Hospitals, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşmenin de etkisi ile son zamanlarda tüm dünyada popüler hale gelen sağlık turizmi, yüksek katma değere sahip oluşuyla ülkemizin de yönünü çevirdiği önemli bir ekonomik faaliyet haline gelmiştir. Günümüzde daha geniş kitlelere ulaşma imkânı sunan sosyal medya platformları, birçok endüstride olduğu gibi sağlık endüstrisinde de pazarlama ve tanıtım aracı olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışma, tüm bu durumlar göz önüne alınarak insanların tıbbi tedavi amaçlı sınır ötesi seyahatlerinde Türkiye'deki hastaneleri tercih etmeleri üzerinde sosyal medya pazarlama aktivitelerinin etkisini özel bir hastanede araştırmayı hedeflemiştir. Ayrıca bu araştırmanın sonucunda buna ek olarak sağlık turistlerinin Türkiye'yi tercih etme nedenleri, aldıkları medikal tedavi türleri ve yanında sağlanan farklı hizmetler ile ilgili de bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki sağlık turizmi yetki belgesine sahip özel bir hastaneye tıbbi tedavi amaçlı gelen uluslararası hastalar oluşturmaktadır. Evreni temsilen ulaşılması hedeflenen örneklem sayısı,“Evreni bilinmeyen örneklem sayısı hesaplama yöntemi”kullanılarak minimum 384 katılımcı olarak belirlenmiş ve 386 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmada, anket sonucunda elde edilen tanımlayıcı verilerin istatistikleri için aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Ankette yer alan ölçek ifadelerinin güvenirlik analizleri için Cronbach Alpha güvenirlik analizi kullanılmıştır. Verilerin girişi ve analizinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler için t testi ve korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health tourism, which has recently become popular all over the world with the effect of globalization, has become an important economic activity that our country has turned to with its high added value. Today, social media platforms, which offer the opportunity to reach wider audiences, have started to be used as marketing and promotion tools in the health industry as in many industries. Considering all these situations in this study; aimed to investigate the effect of social media marketing activities on people's preference for hospitals in Turkiye when traveling for medical treatment. In addition, as a result of this research, it was aimed to obtain information about the reasons why health tourists prefer Turkey, the types of medical treatment they receive and the different services provided. Face-to-face survey method was used as the data collection tool in the research. The universe of the research consists of international patients who come to a private hospital with a health tourism authorization certificate in Istanbul for medical treatment. The sample number targeted to be reached as a representative of the universe was determined as a minimum of 384 participants using the“Unknown universe sample number calculation method”and 386 participants were reached. In the study, arithmetic mean, standard deviation and percentage distributions were used for the statistics of the descriptive data obtained as a result of the survey. Cronbach Alpha reliability analysis was used for the reliability analyses of the scale expressions in the survey. SPSS 26 package program was used for the entry and analysis of the data. T-test and correlation analyses were performed for the relationships between variables.