Klimakterik dönemdeki kadınlarda fiziksel aktivite düzeyinin yaşam kalitesi, uyku ve anksiyete üzerine etkileri
Impacts of physical activity on quality of life, quality of sleep and anxiety level of women in climacteric period
  1. Tez No: 570711
  2. Yazar: ZUHAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE LEYLA ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
KLİMAKTERİK DÖNEMDEKİ KADINLARDA FİZİKSEL AKTİVİTE DÜZEYİNİN YAŞAM KALİTESİ, UYKU VE ANKSİYETE ÜZERİNE ETKİLERİ Bu çalışmanın amacı, klimakterik dönemdeki kadınlarda fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 40-65 yaş arası ciddi bir nörolojik hastalığa sahip olmayan ve herhangi bir kanser tanısı almamış 300 kadın birey dahil edildi. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, yaşam kaliteleri Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği, uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, anksiyete düzeyleri Beck Anksiyete İndeksi kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların son 6 ay içerisinde hekim gözetiminde yaptırmış oldukları, genel sağlık durumlarının bir ölçütü olarak hemoglobin, açlık kan şekeri, TSH, B12 vitamin, kolesterol- trigliserid değerleri dosyalarından alınmıştır. Çalışmanın veri analizi IBM SPSS V23 istatistik programı kullanılarak yapıldı. Katılımcıların %39,7'si fiziksel olarak aktif olmadığı, %56'sı düşük, %4,3'ü yüksek fiziksel aktivite düzeyine sahip olduğu belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre fiziksel aktivite düzeyleri ile MÖYKÖ'nün psikososyal, fiziksel, cinsel boyut yaşam kaliteleri arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki saptandı (p0,005).
Özet (Çeviri)
IMPACTS OF PHYSICAL ACTIVITY ON QUALITY OF LIFE, QUALITY OF SLEEP AND ANXIETY LEVEL OF WOMEN IN CLIMACTERIC PERIOD This study aims to examine the relation between physical activity levels and quality of life, quality of sleep and anxiety levels of women in climacteric period. The study includes 300 women between 40-65 ages who have no neurological disease or cancer. International Physical Activity Questionnaire was used to measure physical activity levels, Menopausal Quality of Life Scale to measure the quality of life, Pittsburgh Sleep Quality Index to measure the quality of sleep and Beck Anxiety Inventory to measure anxiety levels of participants. Hemoglobin, pre-prandial blood sugar, TSH, vitamin B-12 and cholesterol-triglyceride levels were received from medical records of patients as an indicator of their general state of health during last 6 months. The data from the study has been analyzed with IBM SPSS V23. It has been discovered that 39.7% of participants are not physically active, 56% have low activity levels and 4.3% have high activity levels. According to the results of the research, a significant relationship was found between physical activity levels and psychosocial, physical and sexual dimension quality of life of the MÖYKÖ (p 0.005).