Postmenopozal dönemdeki kadınlarda medroksiprogesteron asetat ile kombine değişik dozlarda transdermal estradiol ve oral konjuge estrojen replasman tedavilerinin serum lipid ve lipoproteinleri üzerine etkilerinin değer..
Effects of different doses transdermal estradiol and oral konjugated estrojen with combined oral medroxyprogesterone acetate on lipoproteins metabolism in postmenopausal women
- Tez No: 69420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECİP KEPKEP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Çalışmaya, postmenopozal dönem kadınlarda değişik dozlarda,TDE2 ve OKE replasman tedavilerinin, lipid ve lipoprotein metabolizması üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla, 4.9.1995-2.6.1997 tarihleri arasında polikliniğimize çeşitli klimakterik şikayetler nedeniyle başvuran, daha önce HRT almamış, yaşları 48-52 arasında değişen, doğal olarak menopoza girmiş 125 vaka alındı. 25'er kadından oluşan 5 grup oluşturuldu. Kontrol grubunu oluşturan 1. gruba hiçbir tedavi verilmedi. 2. ve 3. gruplara sırasıyla günde 0.05 ve 0.10 mg TDE2 (Estraderm TTS 50,100 flaster), 4. ve 5. gruplara 0.625 ve 1.25 mg OKE tedavisi (Premarin 0.625,1.25 mg tb), siklik (1-21 gün) olarak verildi.Tedavi gruplarına siklusun son 12 günü 5 mg/gün MPA (Farlutal 2.5 mg tb) eklendi. Tedavi öncesi ve 6.ayın sonunda tüm kadınların serum total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid, gonodotropin, estradiol, kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz düzeyleri ölçüldü. Endometrial örnekleri alındı, vazomotor semptomları ve kan basınçları takip edildi. Myomlu olgularda HRT sırasındaki myomdaki değişiklikler izlendi. HRT şekillerinin bu parametreler üzerindeki etkileri değerlendirildi. 6.ayın sonunda çalışmayı tamamlayan 125 olgunun verileri analiz edildi. Kontrol grubu ve başlangıç değerlerine kıyasla, 0.625 ve 1.25 mg OKE verilenlerde daha anlamlı olmak üzere, LDL ve total kolesterol düzeyleri bütün tedavi gruplarında anlamlı şekilde azaldı. HDL düzeyleri, 0.05 mg TDE2 verilen grupta anlamlı şekilde yükselmezken, OKE verilenlerde daha anlamlı olmak üzere, diğer tedavi gruplarında arttı. OKE ve TDE2 replasman tedavileri arasındaki başlıca 53fark, trigliserid düzeylerinin TDE2 verilen gruplarda azalırken, OKE verilen gruplarda artmasıydı. Sonuçta, OKE ve TDE2 replasman tedavileri serum lipid ve lipoprotein profilini kardiovasküler hastalık riskini azaltacak şekilde değiştirdi. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, our purpose was to investigate the effect of transdermal estradiol and oral (conjugated estrojen replacement therapy on the metabolism of lipids and lipoproteins.Between 4.9.1995 - 2.6.1997, one hundred and twenty five postmenopausal women were included in the study.Their ages ranged from 48 to 52. They were admitted to our clinic with the signs and symptoms of climacterium. They have never had HRT previously. The patients were divided into 5 groups.Each group included 25 women. First group was the control group and they were not given any medication. Second and third group were treated with cyclic (1-21) transdermal at the doses of 0.05 and 0.10 mg respectively. Fourth and 5 th. groups were treated with cyclic (1-21) oral konjugated estrojen at the doses of 0.625 and 1.25 mg, respectively. All groups except the control group were treated with MPA ( Farlutal 2.5 mg) 5 mg per day during the last 1 2 days of each cycle. Total serum cholesterol, LDL, triglyceride, gonodotropin, estradiol, Ca, and ALP levels were measured from blood for each patients before and at the 6th month of the treatment. Endometrial sampling and blood pressure monitorization were made. In patients with uterine myom changes were observed after HRT. The effect of HRT on above parameters were investigated. Data from 125 women who completed 6 month of follow up was analysed. When compared with the initial values, the levels of LDL and total cholesterol decreased significantly in all of groups except the control group.After oral konjugated estrojen treatment the decrease was more 55signifiant espectively in the groups which were trated at the doses of 0.625 and 1.25 mg. The level of HDL did not increase after 0.05 mg transdermal estradiol, when it increased in the other groups, especially after oral konjugated estrojen administration.The main difference between OKE and TDE2 treatments was the decrease of triglyceride levels transdermal group when triglyceride levels increased latter group. Consequently, OKE and TDE2 treatments change serum lipid and lipoprotein levels which in turn can decrease the risk of cardiovasculer disease. 56