Matematik felsefesinde platonculuk
In the philosophy of mathematics: Platonizm
- Tez No: 570714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KÖKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın üç amacı bulunmaktadır: İlki; matematik felsefesinin tarihi gelişimini ve bununla bağlantılı olan kavramları ele alarak konuya bir ön hazırlık yapmak, ikincisi Platon'un genel felsefesini ve matematiğe olan bakış açısını ana hatlarıyla ortaya koymak, üçüncüsü Platon'un matematik felsefesindeki yönlendirici ağırlığını göstererek bilim dünyası üzerindeki etkisine ve seçkin konumuna işaret etmektir. Bizi böyle bir çalışma yapmaya yönlendiren temel sorunlar: bilimlerin ve soyut nesnelerin Platon matematiğinde epistemoloji çerçevesinde nasıl şekillendirildiği, Platon'un idealar dünyasının bilgiyle, bilimle, eğitimle ve daha başka alanlarla olan bağlantısının ne şekilde olduğu ve tüm bu alanların mahiyetinin idealara neden bağlı olduğu, matematiksel ilkeler ile geometrik formların Platon'un görüşleri ve özendirici etkisi altında matematik felsefesi içerisinde yüzyıllarca hangi görüşler çerçevesinde tartışıldığıdır. Tezimizde Platon'un kendi eserlerinden yola çıkılarak matematik felsefesindeki büyük felsefi katkılarına, kendisinden sonra gelen düşünür ve matematikçiler üzerindeki yönlendirici etkisine ve hem felsefe alanında hem de matematik alanındaki görüşlerinin ontolojik kökeni olan devrim niteliğindeki meşhur idealar kuramına değinerek, Platon'un her dönemde matematik felsefesi için ne denli değerli olduğuna dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has three purposes: at first to make a preminary preparation by considering the historical development of the philosophy of mathematics and the related concepts. Secondly to outline Plato's general philosophy and his Outlook on mathematics. The third is to point out Plato's influence on the world of science and to show his distinguished position in the philosophy of mathematics. The main problems that lead us to do such a study are: how science and abstract objects are shaped within the epistemology of Plato's mathematics, how Plato's world of ideas relate to knowledge, science, education and other fields and how the nature of all these fields depends on the ideals. The principles and geometric forms under Plato's views and encouraging influence in the philosophy of mathematics is discussed in the framework of which views for centuries. In our thesis, Plato's great philosophical contributions to the philosophy of mathematics based on his own books. His subsequent influence on thinkers and mathematicians and ontological origins of his views in both the field of philosophy and mathematical philosophy, Plato's philosophy of mathematiccs in every period for his philosophy itwas asked to note how valuable it is.