Osmangazi Asma Köprüsü'nün yapısal davranışının incelenmesi
Investigation of structural behavior of Osmangazi Suspension Bridge
  1. Tez No: 570720
  2. Yazar: HASAN ALKASMOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, Osmangazi Asma Köprüsü'nün yapısal davranışının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; köprünün modal, statik ve dinamik analizleri sonlu eleman yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, statik analizlerinde yapım aşamaları ve zamana bağlı meydana gelen malzeme deformasyonlarının dikkate alınması durumunda, köprünün yapısal davranışında meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Bu kapsamda hazırlanan tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili genel bilgiler, literatür çalışmaları ve gerçekleştirilen analizlere ait denklemler sunulmuştur. İkinci bölüm ise iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda, ilk olarak köprünün iki boyutlu sonlu eleman modeli oluşturulmuş ve literatürde sunulan veriler ile model doğrulanmıştır. Daha sonra köprünün iki boyutlu modelinden üç boyutlu sonlu eleman modeli üretilmiştir. İkinci kısımda ise; köprünün modal, statik ve dinamik davranışı belirlenmiştir. Ayrıca yapım aşamaları ve zamana bağlı malzeme deformasyonlarının dikkate alındığı analizler gerçekleştirilmiş ve bu etkilerin yapısal davranışa etkisi araştırılmıştır. Bu aşamada elde edilen veriler yapım aşamalarının dikkate alınmadığı analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise tez çalışmasından elde edilen sonuçlara ve yapılan önerilere yer verilmektedir. Bu bölümü kaynaklar ve özgeçmiş izlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the structural behavior of Osmangazi Suspension Bridge. For this purpose, modal, static and dynamic analyses of the bridge were carried out using finite element method. Also, the structural behavior of the bridge was determined considering construction stages and time dependent materials properties. Three main sections were considered in this thesis. In the first section; general information, literature studies and equations of the analyzes were presented. The second section was divided into two parts. In the first part, first two-dimensional finite element model of the bridge was formed and was confirmed by the data presented in the literature. Then, three-dimensional model was formed using the two-dimensional model of the bridge. In the second part; the modal, static and dynamic behaviors of the bridge were determined. Also, two different finite element analyses with and without construction stages were carried out and results were compared to each other. Time dependent material properties were also considered in the analyses. In the third section of this thesis, conclusions and suggestions were presented. This section is followed by references and resume.