Farklı şekillerde bağlanan askı kablolarının asma köprülerin davranışına etkisi
The effect of hanger cables connected in different shapes on the behavior of suspension bridges
- Tez No: 633415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında farklı şekillerde bağlanan askı kablolarının asma köprülerin davranışına etkisinin incelenmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dünyada ve ülkemizde askı kabloları farklı şekillerde inşa edilmiş olan asma köprüleri referans alınarak 6 adet asma köprü modeli oluşturulmuştur. Modellenen asma köprülerin sonuçlarından yola çıkarak askı kablolarının sayıları ve çapları değiştirilerek 10 adet asma köprü daha modellenmiştir. Toplamda modellenen 16 adet asma köprünün üç boyutlu lineer olmayan analizleri gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu olarak modellen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Humber Köprüsü, Tsing Ma Köprüsü ve Yeoungjong köprülerinin sonuçları değerlendirilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü dikkate alınarak orta açıklıkta bulunan askı sayıları değiştirilerek FSM_40A, FSM_50A, FSM_60A, FSM_70A ve FSM_80A modelleri üç boyutlu olarak modellenmiştir. Orta açıklıkta bulunan askı kablolarının çapları değiştirilerek FSM_50Ç, FSM_100Ç, FSM_150Ç, FSM_200Ç, FSM_250Ç modelleri üç boyutlı olarak modellenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Üç boyutlu lineer olmayan statık ve modal analiz sonuçları bütün modeller için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak askı kablonun bağlanma şekli ve çap değişikliğinin asma köprülerin davranışı üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the effects of suspension cables connected in different ways on the behavior of suspension bridges and evaluate their results. 6 suspension bridge models were created in the world and in our country by taking the suspension bridges as the suspension cables built in different ways. Based on the results of the modeled suspension bridges, 10 suspension bridges were modeled by changing the number and diameter of the suspension cables. Three-dimensional nonlinear analyzes of 16 suspended bridges modeled in total were performed. The results of Fatih Sultan Mehmet Bridge, 15 July Martyrs Bridge, Osmangazi Bridge, Humber Bridge, Tsing Ma Bridge and Yeoungjong bridges modeled in three dimensions were evaluated. FSM_40A, FSM_50A, FSM_60A, FSM_70A and FSM_80A models were modeled in three dimensions by changing the number of hangers in the middle span, taking into account the Fatih Sultan Mehmet Bridge. FSM_50Ç, FSM_100Ç, FSM_150Ç, FSM_200Ç, FSM_250Ç models were modeled in three dimensions by changing the diameters of the suspension cables in the middle span. Three-dimensional nonlinear static and modal analysis results were evaluated separately for all models. As a result, it has been seen that the connection type and diameter change of the suspension cable has an effect on the behavior of the suspension bridges.