Sigara içen ve içmeyen şantiye işçilerinin solunum fonksiyon testi parametreleri ve hemogram değerlerinin iş güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of working safety of respiratory function test parameters and hemogram values of smoking and insertional site workers
- Tez No: 512805
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sigara tüm dünyada bilinen ve ispatlanmış en önemli sağlık sorunlarından biridir. Şantiye ortamında sigara içmeyen çalışanların, solunum yolları, akciğerlerin durumunu gösteren solunum fonksiyon testleri ve kan parametrelerinde, aynı şantiye ortamında sigara içen çalışanların benzer antropometrik özellik taşıyan işçilerin solunum fonksiyon testleri ve kan parametreleri arasında farklılık olup olmadığını değerlendirilmiştir. Çalışmamıza Osmangazi asma köprü şantiyesinde görev yapan 442 erkek çalışan katılmıştır. Şantiyede çalışan işçilerin 276'sı sigara içen, 166'sı ise hiç sigara içmemiş olan çalışanlardan oluşmaktadır. Çalışmamızda sigara içen ve içmeyen çalışanların solunum fonksiyon testi değerleri ve hemogram değerleri karşılaştırılmıştır. Sigara içen çalışanların hem solunum fonksiyon testi değerleri hem de hemogram değerlerinin bazılarında anlamlı ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smoking is one of the most important health problems known and proven all over the world. In pulmonary function tests and blood parameters showing non-smoking workers, respiratory tracts, lungs in the construction site environment, whether smoking workers in the same site environment differed between pulmonary function tests and blood parameters of workers with similar anthropometric characteristics were evaluated. 442 male employees working at Osmangazi Suspension Bridge were participated. 276 of the workers working on the premises are made up of smokers and 166 of them are non-smokers. Pulmonary function test values and hemogram values of smokers and non-smokers in our study were compared. It has been found that smokers have significantly lower respiratory function test scores and some of the hemogram scores.