Turistik destinasyonlardaki simge mekânların fotoğraflanma nedenleri üzerine bir araştırma Kastamonu örneği
A research on the causes of photography of landmarks in touristic destinations the case of Kastamonu
  1. Tez No: 570734
  2. Yazar: SADİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Simge mekanlar bir şehrin tanıtılmasında önemli rol oynamaktadır. Günümüzde turistik açıdan destinasyon hale gelmiş birçok şehrin tanıtımı simge mekanları sayesinde olmuştur. Turistik destinasyonlar sosyal medyanın da gelişmesi ile bunu bir pazarlama aracı haline getirip tüm dünyada tanınırlıkların artmasını sağlamıştır. Kastamonu turizm potansiyeli açısından oldukça zengin bir şehirdir. Şehirde birçok somut ve somut olmayan kültürel miras bulunmaktadır. Kastamonu'da bulunan simge mekanlar kadar bu simge mekanların neden fotoğraflandığı sorusu da Kastamonu'nun turizm destinasyonu için söz sahibi olmasında önemli bir soru olacaktır. Bu araştırmada Kastamonu'da bulunan simge mekânların fotoğraflanma nedenleri araştırılmış ve bu simge mekânların tespit edilmesi sağlanmıştır. Araştırmada yöntem olarak odak grup görüşmesi tercih edilmiştir. Odak grup görüşmesinde konuya ilişkin çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ve Kastamonu'yu tanıtmak isteyen gönüllüler yer almıştır. Görüşme sonunda elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Kastamonu'da bulunan simge mekânların neler olduğu ortaya koyulmuş ve bu simge mekânların neden fotoğraflandığına dair bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda Kastamonu'nun simge mekânlarının nasıl tanıtılacağına dair çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The iconic spaces play an important role in the promotion of a city. Nowadays, the promotion of many cities that have become a tourist destination has been made possible thanks to landmarks. With the development of social media, touristic destinations have made this a marketing tool and increased the recognition all over the world. Kastamonu is a very rich city in terms of tourism potential. There are many concrete and intangible cultural heritage sites in the city. The question of why these landmarks are photographed as well as the landmarks in Kastamonu will be an important question for Kastamonu to have a say in tourism destinations. In this research, the reasons for photographing the symbolic spaces in Kastamonu have been investigated and it has been provided to identify these symbolic spaces. In the research, focus group interview has been preferred. The focus group meeting is included representatives of various public institutions and organizations, private sector and non-governmental organizations and volunteers who wanted to introduce Kastamonu. The data obtained at the end of the interview have been analyzed with descriptive analysis technique. As a result of the research, it has been revealed what the symbolic spaces are in Kastamonu and information about why these symbolic spaces are photographed. In line with this information, solutions for how to introduce Kastamonu's landmarks have been developed.