Turistik destinasyonlardaki gürültünün bölgede yaşayan yerel halk üzerine etkisi: Galata Kulesi örneği
A the effect of noise changes in touristic destinations on resident in the region: The case of Galata Tower
  1. Tez No: 743294
  2. Yazar: VEYSEL MERT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Galata Kulesi, konumundan ve çevresinde bulunan binalardan daha fazla yükseltisi olmasından dolayı; İstanbul'un her yerinden görülebilen önemli siluetlerinden biridir. Özellikle kulenin tarihi geçmişi, turistik potansiyelini oluşturmada önemli bir faktör olmaktadır. Bu araştırmanın amacı; İstanbul'un önemli destinasyonlarından biri olan Galata Kulesi çevresinde yaşayan yerel halkın maruz kaldığı ses değişikliklerini tespit etmek ve yerel halkın turizme bakış, öznel mutluluk, mahalle algısı ve algılanan stres boyutlarını dönemlere göre değerlendirmektir. Bu doğrultuda, dönemlere göre ses değişiklikleri ve yerel halkın turizme bakış, öznel mutluluk, mahalle algısı, algılanan stres boyutları ölçülmüştür. Çalışmanın ilk bölümünde turizm ve çevre, gürültü ve Galata Kulesi konu başlıkları üzerinden kavramsal çerçeve açıklanmıştır. İkinci bölümde Galata Kulesi çevresinde yaşayan yerel halkın turizm, mahalle, mutluluk ve stres algısını ölçmek adına yapılan anket sonuçları, kule çevresinde belirlenen gürültü noktaları üzerinden elde edilen tüm veriler ve hipotezlere yer verilmiştir. Hipotezlerdeki farklılıkların tespitinde tek yönlü ANOVA testi, ardından Tukey ve LSD testi kullanılmıştır. Bulgularda; yerel halkın turizme bakış, öznel mutluluk, mahalle algısı, algılanan stres boyutlarına yönelik dönemsel farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca dönemler arasındaki gürültü farklılıkları ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Galata Tower, due to its location and higher elevation than the surrounding buildings; it is one of the important silhouettes of Istanbul that can be seen from everywhere. Especially the historical background of the tower is an important factor in creating its touristic potential. The aim of this study is to determine the sound changes experienced by the residents living around the Galata Tower, which is one of the important destinations of Istanbul, and to evaluate the residents's view of tourism, subjective happiness, neighborhood perception and perceived stress dimensions according to periods. In this direction, the sound changes according to the periods and the residents's view of tourism, subjective happiness, neighborhood perception, and perceived stress dimensions were measured. In the first part of the study, the conceptual framework is explained over the topics of tourism and environment, noise and Galata Tower. In the second part, the results of the survey conducted to measure the perception of tourism, neighborhood, happiness and stress of the residents living around the Galata Tower, all the data and hypotheses obtained from the noise points determined around the tower are included. One-way ANOVA test, followed by Tukey and LSD test, was used to determine the differences in the hypotheses. In the findings; periodic differences were determined in terms of residents's view of tourism, subjective happiness, neighborhood perception, and perceived stress dimensions. In addition, noise differences between periods were revealed.