İş güvencesi ve verimlilik ilişkisi: Tersanelerde bir alan araştırması
The relationship between job security and productivity: A field study of turkish shipyard
- Tez No: 570766
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma tersane sektöründe çalışan taşeron ve daimi/kadrolu işçilerin iş güvencesi ve verimlilik arasındaki ilişkiye dair görüşlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tersane sektöründe çalışan 662 kişi ile yapılan anket uygulamasından elde edilen veriler istatistiksel analizler ile değerlendirmeye alınarak, iş güvencesinin verimliliğe olan etkisinin yönü ve derecesi demografik özellikler de göz önünde tutularak değerlendirilmiştir. Araştırmada iş güvencesi ve verimlilik arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunduğu görülmektedir. İş güvencesinin varlığı genel bir verimlilik artışı sağlamaktadır denilebilir. Ancak değerlendirmelerden elde edilen en önemli bulgu taşeron işçiler için iş güvencesinin varlığının ya da yokluğunun verimliliği etkileyen faktörler arasında ön plana çıkmamasıdır. İş güvencesinin varlığı daha çok daimi/kadrolu çalışanlar arasında önem kazanmaktadır. Elde edilen bir diğer önemli bulgu ise firmaların uyguladığı stratejilerin çalışanların verimlilik algılarını olumlu yönde etkilediğidir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for the purpose of identifying the view of sub- contracted and permanent/staffed workers about the relationship between job security and productivity in shipyards. The data obtained a survey carried out among 662 people who work in shipyards was evaluated with the statistical analysis. The direction and degree of impact of job security on productivity were evaluated by taking into account demographic characteristics. According to the results there is a direct relationship between job security and productivity. It can be said that existence of job security provides increase on productivity. But the most important findings from the evaluations are the existence or nonexistence of job security is not very important between the factors of influence on productivity for sub-contracted workers. On the other hand, existence of job security is more important among permanent/staffed workers. Another important finding is that the strategies implemented by the firms have a positive effect on the employees' perceptions of productivity.