Türk İş Hukukundaki iş güvencesinin iş tatminine etkisi: Konya-Seydişehir'de bir uygulama
The impact of employment assurance in Turkish Labor Law on job satisfaction: A workshop in Seydişehir-Konya
- Tez No: 560134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
İş güvencesi, çalışanların geleceğe güvenle bakmasına, kendisinin ve ailesinin geçimini devam ettirecek ücretten yoksun kalma endişesinin dışında kalmasına katkı sağlamaktadır. İş tatmini ise çalışanların harcadıkları emek karşısında aldıkları ya da almayı bekledikleri karşılığın yeterlilik düzeyini göstermektedir. Sanayi devrimi ile birlikte oluşan işçi sınıfı, işverene karşı kendilerini koruma düşüncesine kapılmış, ülkemizde de 1950 sonrasında bu durum ortaya çıkmaya başlamıştır. İş tatmini ise 1930 sonrasında anlaşılmaya başlanmış olup, çalışanların verimlilik, performans ve motivasyon gibi durumlarına doğrudan etki etmesi sebebi ile önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu tez çalışmasının amacı Türk İş Hukuku'ndaki iş güvencesinin iş tatminine olan etkisini Konya/Seydişehir'de kayıt dışı olmayan işçilere yapılacak bir uygulama ile araştırmaktır. Bu amaçla öncelikle literatür taraması yapılmış, sonrasında Konya/Seydişehir'de çalışan kayıtlı işçi sayısı tespit edilmiştir. Rastgele seçilen 200 çalışanın anket yöntemi ile Likert İş Güvencesi Ölçeği ve Minesota İş Tatmini Ölçeğindeki sorular ve ifadelere verdikleri cevaplar analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara bakıldığında demografik özelliklerin, iş güvencesi kavramını etkilediği belirlenmiştir. İş güvencesi kavramının bilinme düzeyinin, iş güvencesinin çalışanlara olan etkisi ile doğrusal pozitif yönde ilişki içerisinde olması sonuçlardan bir tanesidir. Yine iş güvencesi kavramının bilinme düzeyinin, yapılan işten memnuiyetle doğrusal pozitif yönde ilişkisi olması da analiz sonucunda elde edilen sonuçlardandır. İş güvencesinin çalışanlara olan etkisine ve buna bağlı olarak işteki memnuniyetler arasındaki doğrusal pozitif yönde ilişki araştırmanın en önemli sonucudur.
Özet (Çeviri)
Employment assurance contributes to employees' confidence in the future and excludes the worry of being deprived of wages to sustain their (and their families') livelihood. Job satisfaction is the level of adequacy of the amount of compensation received or expected to receive. With the Industrial Revolution, the working class had the idea of protect and reassure themselves from the employer, and this situation started to emerge in our country in 1950. The concept of job satisfaction was comprehended in post 1930s and have become an important concept, considering its' effects on employee productivity, performance and motivation. The aim of this thesis is to investigate the effect of employment assurance on job satisfaction in Turkish Labor Law with an application to non-informal workers in Konya / Seydişehir. For this purpose, literature review was done and then the number of registered workers working in Konya / Seydişehir was determined. Responses from 200 randomly selected workers to the questions and expressions in the Likert Job Assurance Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were analyzed with the questionnaire method. When we examine the findings obtained in this study, it is determined that demographic characteristics affect the concept of employment assurance. Employment assurance awareness is in a positive linear direction with the effects of employment assurance on the employees is one of the results. Then again, the employment assurance awareness is related to the satisfaction with the job in a positive linear direction is also another one of the results obtained from the analysis. The most important result of this research is the positive linear relationship between employment assurance and job satisfaction.