Aile danışmanlığı alan çiftlerin evlilik anlatılarının metaforlar bağlamında incelenmesi
Analysing marriage narratives of couples receiving family counseling in terms of metaphors
- Tez No: 570778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, aile danışmanlığı desteğine ihtiyaç duyan evli bireylerin evliliğe ilişkin algılarını metaforlar yoluyla analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda aile danışmanlığı desteği olan dört evli çiftten oluşan toplam sekiz katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcıların yaşları 23 ve 33 arasında değişmektedir. Veri toplama aracı olarak bireysel görüşmeler kullanılmıştır. Görüşmeler katılımcıların tanışmalarından danışmanlık almalarına kadar ki evlilik öykülerine dair sorulardan oluşmaktadır. Görüşmelerin yazılı dökümünün ardından elde edilen veriler anlatı analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Buna göre, her katılımcı çiftin evlilik anlatıları incelenmiş ve anlatılarında ortaya çıkan temalar saptanarak yine evlilik anlatıları bağlamında sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların evlilik anlatıları güç ve denetim teması çerçevesinde şekillenmektedir. Güç ve denetim temasının, bazı anlatılarda tek taraflı güç kullanımı ve eşlik eden sonlandırma metaforu, bazı anlatılarda güç çatışması ve eşlik eden denge-ortaklık metaforu, diğer bazı anlatılarda ise tek kişilik evlilik ve eşlik eden çözümsüzlük metaforu ile karakterize olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the perceptions of married individuals in need of family counselling through metaphors. Within this purpose eight participants -four married couples- which take family counselling are reached. The ages of the participants vary between 23 and 33. One to one interviews have been used as a methodology. The interview guide consists of questions regarding the couples' marriage stories starting with their first acquaintance to taking family counselling period. After the interpretation of the interviews the data gathered are analyzed through narrative analysis methodology. According to this, each participant couple's marriage stories are examined and the themes found in their stories identified and presented again in marriage stories. According to the research results the marriage stories of the participants have taken form around power and control themes. In some of the stories the power and control theme have been characterized with power usage and ending metaphor with it, in some stories power conflict and balance-partnership metaphor with it and in some stories one individual marriage with deadlock metaphor.