2008 küresel krizinin Türkiye'deki illerin sosyoekonomik gelişmişlik düzeylerine etkisinin faktör analizi ile incelenmesi
Factor analysis of the impact of the 2008 global crisis on the socioeconomic development levels of the provinces in Turkey
  1. Tez No: 570809
  2. Yazar: MERVE YAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSTEM KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 81 il 21 değişken esas alınarak 2009 ve 2012 yıları için sosyoekonomik gelişmişlik düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın öncelikli amacı kriz dönemlerinde çeşitli sosyal ve ekonomik değişkenlerin istikrarlı bir döneme göre nasıl bir değişim gösterdiğini belirlemek ve iki dönem için sosyoekonomik gelişmişlik düzeyleri arasında bir karşılaştırma yapmaktır. Aynı zamanda iller bazında sosyoekonomik dengesizliklerin altında yatan temel faktörlerin çeşitli istatistiksel yöntemlerle belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Analizde kullanılan değişkenler Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, Kalkınma Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı yayınlarından yararlanılmıştır. Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS) 23.0 paket programı kullanılarak verilere faktör analizi ve faktör türetme yöntemi olarak da temel bileşenler analizi uygulanmıştır. Faktör analizi sonucunda ekonomik gelişmişlik ve sosyal gelişmişlik göstergeleri şeklinde isimlendirilen 2 faktör elde edilmiştir. Elde edilen bu faktörlere göre kriz döneminin sosyoekonomik dengeleri nasıl değiştirdiği yorumlanmıştır. Kriz dönemleri ve sonrasında illerin sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerini etkileyebilecek oluşumlar, alınması gereken önlem ve tedbirler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, levels of socioeconomic development for in 81 provinces in Turkey in 2009 and 2012 years on the basis of 21 variables were compared. The primary aim of the study is to determine how the various social and economic variables change according to a stable period in times of crisis and to compare the levels of socioeconomic development for two periods. At the same time, it is aimed to determine and compare the main factors underlying socioeconomic imbalances by various statistical methods. The variables used in the analysis from Ministry of Health publications Turkey Statistical Institute, the Banks Association of Turkey, Address Based Population Registration System, Ministry of Development, Population and Citizenship Affairs General Directorate, Ministry of National Education, has benefited. Using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 23.0 package program, factor analysis and principal component analysis were used as factor generation method. As a result of factor analysis, two factors named as economic development and social development indicators were obtained. According to these factors, it was interpreted how the crisis period changed the socioeconomic balances. Formations that may affect the social and economic development levels of the provinces and the precautions and measures to be taken are explained.