Hastaların akılcı ilaç kullanımına yönelik bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi: Tekirdağ Süleymanpaşa İkinci Basamak Sağlık Kuruluşları örneği
Evaluation of patients' knowledge and behaviors on rational drug use: Tekirdağ Süleymanpaşa Secondary Health Care Institutions sample
- Tez No: 570810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ İli Süleymanpaşa İlçesi'ndeki ikinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran hastaların akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde akılcı ilaç kullanımı ve akılcı olmayan ilaç kullanımına dair teorik çerçeve çizilmiştir. Çalışmanın saha araştırması bölümünde nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme metodu kullanılmış, görüşülecek kişilere Tekirdağ ili Süleymanpaşa İlçesi'ndeki ikinci basamak sağlık kuruluşlarından hizmet alan bireyler arasından kartopu yöntemi ile ulaşılmıştır. Görüşülen bireylerin ilaç kullanımı ve ilaç saklama koşulları bilgileri, gereksiz antibiyotik kullanma ve yazdırma alışkanlıkları, ilaç yan etkisi durumundaki davranışları ve internetten tedavi amaçlı ürün alma alışkanlıkları derinlemesine görüşmeler ile irdelenerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, burada sıralanan hususlarda kadınların erkeklere oranla farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu, kronik hastalıkları olan katılımcıların diğer katılımcılara göre akılcı ilaç kullanımında daha dikkatli oldukları görülmüştür. Reçetesiz ilaç kullanımı alışkanlığının eğitim seviyesi yükseldikçe arttığı, ilkokul mezunlarının ilaç kullanımı konusunda doktora daha sık danıştığı görülmüştür. İlaç ve hastalıkların besinlerle etkileşimi ve tarihi geçen veya bozulan ilaçların imhası konusunda bilgi seviyesinin oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Akılcı ilaç kullanımının önemine ve bu konuda yapılması gerekenlere ilişkin bilgilendirme faaliyetlerinin sayı ve yoğunluğunun arttırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the knowledge and behaviors of patients, who applied to secondary health care facilities in Suleymanpasa District of Tekirdag, on rational drug use. In the first two chapters of the study, theoretical framework for rational drug use is drawn. In the field research part of the study, semi-structured interview method, which is one of the qualitative research methods, is used and the interviewees were reached by the snowball method among the individuals receiving service from secondary health care facilities in Süleymanpaşa District of Tekirdağ province. Drug use, drug storage conditions, unnecessary antibiotic use and printing habits, behaviors in case of drug side effects and treatment habits from the internet were evaluated by in-depth interviews. As a result of the study, it was seen that women have higher awareness levels than men in the issues listed here and participants with chronic diseases are more careful about rational drug use than the other participants. It has been seen that the habit of using non-prescription drugs increases as the education level increases, and that primary school graduates consult doctors about drug use more than the other interviewees. The level of knowledge about the interaction of diseases with foods and the destruction of outdated perishable drugs has been found out to be very low. It was concluded that the number and intensity of the information activities regarding the importance of rational drug use should be increased.